inline24

ADIDAS TERREX 24 HODIN KOLEM OLEŠNÉ – EXTRÉMNÍ INLINE ŠTAFETA

Premiéra extrémního inline závodu na přehradě Olešná ve Frýdku-Místku se vydařila. Přípravy závodu probíhaly několik měsíců a úsilí, které pořadatelé do jeho organizace vložili, se vyplatilo. Do extrémního inline závodu Adidas Terrex 24 hodin kolem Olešné, jehož cílem bylo dosáhnout, co možná největšího počtu ujetých okruhů v limitovaném čase 24 hodin, se přihlásilo 200 závodníků, ale odvahu nastoupit do něj mělo nakonec 166 bruslařů.

Někteří přijeli až ze Slovenska, čímž 1. ročník závodu neočekávaně získal mezinárodní charakter. Z Frýdku-Místku se závodu zúčastnilo 18 závodníků. Nejmladším závodníkem na trase byla 15 letá dívka ze Zlína a nejstaršímu závodníkovi bylo úctyhodných 66 let, šedesát šestku měl tento pán z Vizovic také na startovním čísle.


PŘÍPRAVY

Prostor u letního aquaparku Olešná se na dva dny očividně změnil. Nikdo nemohl přehlédnout velký nafukovací poutač závodu ve formě oblouku, reklamní bannery sponzorů zavěšené nad tratí a na dalších místech v prostoru aquaparku, stupně vítězů před místní restaurací, stany nabízející informace o inline vybavení ani velký pruhovaný stan, který poskytli dobrovolní hasiči ze Skalice.

V něm byla v průběhu závodu soustředěna registrace a později také zdravotnická služba a občerstvovací stanice, kde měli závodníci zdarma k dispozici nápoje, melouny, banány, tatranky a müsli. Zájmu neunikla ani LCD obrazovka, na které byly minutu po minutě zobrazovány průběžné výsledky závodu a časová brána, která snímala počet ujetých okruhů závodníků.

Účastníci extrémního inline závodu Adidas Terrex 24 hodin kolem Olešné se začínali sjíždět do místa závodu v sobotu brzy ráno. V registračním stanu si vyzvedávali závodní trička s logem závodu, startovní čísla, identifikační čipy a adrenalinové drinky. Celé týmy se ubytovávaly v depu poblíž aquaparku Olešná, kde bylo vyhrazeno místo pro stany, ve kterých účastníci odpočívali a nabírali další energii.

START

Extrémní inline závod Adidas Terrex 24 hodin kolem Olešné odstartoval přesně ve 12 hodin náměstek primátora statutárního města Frýdek-Místek. Start byl netradiční. Někteří závodníci takový start nečekali.

Startovali totiž bosí, bez bruslí, ty měli před sebou na druhé straně tratě. Po startovním výstřelu museli co nejrychleji vklouznout do bruslí, dobře je upnout a teprve poté vyjížděli na trať. Zabránilo se tomu, aby se na trati vytvořil tzv. špunt, závodníci na ni vyjížděli postupně.

V první hodině závodu bylo zaznamenáno pár menších oděrek a pár karambolů v prostoru předávání štafety. Někteří závodníci chtěli během předávky střihnout nějakou frajeřinku a ne vždy se jim to povedlo, některým naopak dělalo problém včasné přibrzdění. Proto byl během závodu prodloužen prostor pro předávní štafety, a to od měřící brány, v prostoru pod letním aquaparkem, až po hráz přehrady. Podmínkou zůstalo, že závodníci se museli během předávání štafety dotknout.

VEČER

V půl desáté večer museli závodníci povinně nasadit na helmu čelovku, aby dobře viděli na cestu před sebou a blikačku červené barvy, aby je naopak viděli závodníci, kteří jedou za nimi. Pořadatelé závodu tuto výbavu kontrolovali, bez ní nesměl závodník na trasu.

Po deseti hodinách závodu se v čele stále drželi Andělé z Přerova – Sportovní čtveřice mužů, kteří ujeli 67 kol. Těsně v patách jim byl tým Insprotline Sokol – Sportovní čtveřice mix, její členové měli po 10 hodinách v nohách 63 kol. A celkově třetí v závodě, s 61 ujetými koly, byl tým ADIDAS TERREX Happy feet 2 z Palkovic (Libor a Dominik Uhrovi), tedy Sportovní dvojice, což byla kategorie vyhlášená jako Mistrovství ČR ve 24 hodinovém extrémním maratonu dvojic.

ADIDAS TERREX Happy feet 2 měl tedy našlápnuto na titul.

PŮLNOC

Přesně o půlnoci měli závodníci půl maratonu za sebou. Kolem přehrady Olešná kroužili 12 hodin. Postupně přicházeli na to, že když pojedou ve větších skupinách a v těsné blízkosti za sebou, tak dají nejen víc hlav dohromady, ale hlavně více čelovek dohromady a lépe si posvítí na cestu pod nohy.

V neosvětlených úsecích vypadali, jako kosmické přízraky, které se vynořily z hluboké tmy.

Noční jízda byla náročná, vyžadovala větší soustředění a přitom se začínala projevovat únava. Závodníci také začínali cítit každý sval na svém těle, některé už pálily puchýře, přesto se nevzdávali a byli stále na trati. Adrenalin je adrenalin, ten překoná i únavu. Závodníci se střídali většinou po dvou až třech kolech. Čtyřčlenné týmy měly výhodu, jejich členové měli více času na regeneraci, na rozdíl od týmů dvojic.

Po 12 hodinách a 25 minutách byli stále ve vedení Andělé z Přerova – 80 kol. Na záda jim stále dýchal Insportline Sokol – 76 kol, na třetím místě byly Noční střely – Sportovní dvojice mužů s počtem kol 75. Stejný počet kol měl také Happy feet 2 z Palkovic, mezi těmito týmy byl rozdíl pouze v čase.

NAD RÁNEM

Nad ránem se někteří závodníci uchýlili do stanů pod spacáky a odpočívali. Některé týmy si daly i několikahodinovou pauzu, což jim víceméně ubralo šance na vítězství, ale v tomto závodu nešlo jen o vítězství, šlo také o to, zažít atmosféru extrémního závodu a na vlastní kůži si vyzkoušet, kde má člověk své hranice a jakou fyzickou zátěž je schopen vydržet.

RÁNO

V 6 hodin ráno se závod Adidas Terrex 24 hodin kolem Olešné dostal do poslední čtvrtiny. Závodníci byli na trati už dlouhých 18 hodin, některým začínaly tuhnout svaly, objevovaly se bolesti zad a puchýře a oděrky od bruslí byly čím dál citlivější. To všechno jim pomohl překonat úchvatný východ slunce, který pozorovali za jízdy na trati. Upoutal jejich pozornost a svým způsobem je probral z noční velice únavné jízdy.

Ráno se nad okruhem přehnala dešťová přeháňka. Trať byla mokrá a kolečka na ní podkluzovala, zejména přejezdy přes dřevěné mostky vyžadovaly velkou opatrnost. Zhruba po půl hodině ale pršet přestalo. Závodníci opět nabrali novou energii a vrhli se do poslední části závodu. Do jeho konce jim zbývalo necelých 6 hodin.

Závodu stále dominoval tým Anděl Přerov – sportovní čtveřice mužů, který měla po 18 hodinách na trati v nohách 114 okruhů kolem Olešné – vynásobte 4500m , tak je dlouhá trať, a máte údaj o ujetých kilometrech (513km). Druhý, tým Insportline Sokol – sportovní čtveřice mix, měl v nohách 107 ujetých okruhů. Třetí, tým Adidas Terrex Happy Feet 2 – sportovní dvojice mužů, měl na svém kontě 105 okruhů.

DOPOLEDNE

V neděli kolem desáté hodiny dopoledne začal tvrdý boj o vítězství v jednotlivých kategoriích. Do konce závodu zbývaly pouhé dvě hodiny. Před LCD obrazovkou se začínaly tvořit velké hloučky závodníků, kteří zjišťovali, jaká je jejich ztráta na vedoucí týmy v jejich kategorii. U některých to bylo jedno kolo a u některých to byly dokonce pouhé minuty.

Závodníky hnala po trati touha vystoupit na stupně vítězů. Někteří závodníci, kteří v noci vypadali, že „melou“ z posledního, jako by chytili druhý dech a do posledních kol dali všechny své síly, které ještě měli. Není se co divit, někteří z počátku říkali, že si závod přijeli jen vyzkoušet a chtějí ho jen dokončit, že jim o vítězství nejde, když ale zjistili, že jsou na tom dobře a vypadá to, že by mohli vystoupit na stupně vítězů, svůj cíl přehodnotili a do bruslí řádně šlápli.

Podle pořadatelů byli závodníci ukáznění, věděli, kde jsou jejich hranice a zbytečně se nepřeceňovali. Pouze dvěma závodníkům doporučili odpočinek. Ošetřili několik drobných oděrek, zásah potřebovala hlavně chodidla závodníků, puchýře si ale přijeli ošetřit zavčas, takže eliminovali jejich prohlubování a rozšiřování. Kromě obvazů a náplastí zdravotníci rozdali také několik prášků proti bolesti hlavy a zad. Zdravotníci ale závodníky hodně chválili, zejména za to, že dodržovali pitný režim.

V jednom případě zasahovala na trati rychlá záchranná služba, která byla přivolána k závodníkovi, který havaroval v technicky náročném úseku a utrpěl zlomeninu ruky. Menší problém řešili také strážníci městské policie spolu s pořadateli závodu v prostoru mezi Muroňkou a loděnicí. Partička podnapilých mladíků tam záměrně vstupovala do tratě a omezovala závodníky v jízdě. Vše bylo domluvou na místě vyřešeno.

Pořadatele závodu také zamrzelo, že některé nenechavé ruce ukradly během noci červené blikačky, které upozorňovaly závodníky na náročné zatáčky a přejezdy mostků.

CÍL

Přesně ve 12 hodin v neděli 24. června byl extrémní inline závod Adidas Terrex 24 hodin kolem Olešné ukončen.

Časová brána, přes kterou závodníci po celou dobu závodu projížděli, se zastavila. Ten, kdo byl těsně před ní a neprojel jí do 12 hodiny odpolední, tomu už se kolo nezapočítalo.

Závod skončil a nastal čas pro vyhodnocení výsledkových listin. Závodníci konečně mohli vydechnout. Ve výrazu jejich tváře bylo i přes vyčerpání znát, že jsou s výkonem spokojeni a jsou právem hrdí na to, že extrémní závod dokončili.

VÍTĚZOVÉ

Vítězů extrémního inline závodu Adidas Terrex 24 hodin kolem Olešné bylo několik. Na stupně vítězů vystoupili nejlepší z kategorií: SPORT dvojice – muži, ženy, mix, SPORT čtveřice – muži, ženy, mix, HOBBY dvojice – muži, ženy, mix a HOBBY čtveřice – muži, ženy, mix. Soutěžilo se také o mistrovský titul.

Kategorie SPORT dvojice byla vypsána jako Mistrovství České republiky ve 24 hodinovém extrémním inline maratonu dvojic. Mistrovský titul získal absolutní vítěz kategorie SPORT dvojice. O vítězství se strhla velká bitva mezi dvěma týmy, které měly v nohách stejný počet kol. Rozhodl tedy čas, kdy závodník naposledy projel časovou bránou.

Mistry ČR ve 24 hodinovém extrémním inline maratonu dvojic se stali Libor a Dominik Uhrovi z týmu Adidas Terrex Happy feet 2. Tento tým v časovém limitu 24 hodin, přesněji v čase 23:50:35 hodin, objel trasu kolem přehrady Olešná 136 krát a v nohách měl 612 km.

Stejný počet okruhů i kilometrů najely také Noční střely z Frýdku-Místku ve složení Filip Řeha a David Řeha, tento tým byl ale o necelé šest a půl minuty pomalejší a s velkou úctou mu patří druhé místo.

Třetí místo získal zahraniční tým Intersport Žilina ve složení Anton Králik a Pavol Šimáček.

Zdroj: http://www.inline24.cz