Evropský pohár 2012: Česká republika byla vidět

V druhém ročníku prestižního Evropského poháru v inline rychlobruslení na dráze dosáhli naši reprezentanti významných úspěchů. O víkendu 6.-7. října 2012 se ve finálovém závodě v kryté hale v německém Geisingenu rozhodovalo o konečném pořadí na dlouhých i krátkých tratích. I když o vítězích již bylo před finále rozhodnuto, na dalších pozicích se pořadí měnilo.

Foto z finálového závodu zde.

 

Naši reprezentanti Matěj Krupka a Matěj Pravda (oba KSBM Praha), kteří před necelým měsícem reprezentovali ČR i na Mistrovství světa v Itálii, byli shodně před finálovým závodem na devátých pozicích – M. Pravda na sprintech a M. Krupka na dlouhých tratích.

Nakonec se dobrými výkony (a po náročném počítání bodů před každým závodem) dokázali dostat na výborné čtvrté (M. Krupka), resp. páté (M. Pravda) místo v celkovém hodnocení. Že jde o opravdu prestižní umístění dokazuje, že medaile (a prizemoney) přijeli do Německa předat hlavní představitelé Evropské federace kolečkového bruslení v čele s odstupujícím předsedou p. U. Urbinatim i novou předsedkyní I. Otten a dalšími členy předsednictva.

 

Evropský pohár tak zakončil svůj druhý ročník. Po úvodním ročníku v loňském roce již pevně zaskotvil v kalendáři všech „profi“ závodníků, letošní ročník byl po změnách navíc připraven co do hodnocení velmi dobře, takže už nešlo o „objížděcí“ seriál, kde by vítězil ten, kdo má nejvíc odjetých závodů.

Letos bylo do EC zahrnuto 15 závodů  rozdělených na sérii A a B. Do výsledkové listu se počítaly výsledky pouze těch závodníků, kteří se zúčastnili minimálně 4 závodů, do celkového pořadí se pak započítávaly max. 4 nejlepší výsledky z A závodu a jeden z B závodu (minimálně jeden závod série B musel závodník absolvovat). Podrobná pravidla hodnocení  najdete na stránce EC.

A tenhle počet nebylo těžké dosáhnout – vždyť  součástí EC byly stálice v závodním kalendáři (jako Gross-Gerau, Heerde, Gera), ale zároveň dostali příležitost i organizátoři menších závodů. A tak ti, kteří nemohou za závoděním jezdit po celé Evropě a kteří upřednostňují závody ve svém regionu se mohli EC také účastnit. Do kalendáře byl zařazen i náš závod v Benátkách nad Jizerou.

Vyšší úrovni EC výrazně napomohlo i zahrnutí více závodů (tří) v Itálii oproti loňsku, protože je známé, že Italové zas tak moc po Evropě jinak necestují. Vzhledem k tomu, že jde stále o největší bruslařskou velmoc v Evropě, to bylo rozhodnutí velmi rozumné (podle přísloví o hoře a Mohamedovi). Italové tak vyrazili kvůli celkovému bodování i na další evropské závody. Pro ostatní je vždy srovnání se s italskou konkurencí výbornou školou.

Zdá se tedy, že koncept Evropského poháru, jehož hlavním přínosem měla být možnost častějšího porovnání se s ostatními evropskými závodníky, se podařilo letos naplnit. Ozývají se sice hlasy, že v příštím roce bude závodů méně, ale doufejme, že se tento projekt bude i nadále rozvíjet v obdobném duchu. Je totiž nesmírně důležité, aby se závodníci již od kategoriíí 14-15 let scházeli na závodech častěji, než jen jednou za rok na mistrovství Evropy. A pro ty mladší kategorie je to pro jejich další sportovní rozvoj téměř nezbytné.

Pořadí Evropského poháru pro rok 2012:

Krátké tratě:

Senior Muži:

  1. Lorenzo Cassioli (Italy)
  2. Etienne Ramali (Germany)
  3. Matthias Schwierz (Germany)
  4. Andrea Angeletti (Italy)
  5. Matěj Pravda (Czech republic)

 

Senior Ženy:
  1. Sabine Berg (Germany)
  2. Laetischia Schimek (Germany)
  3. Giulia Bongiorno (Italy)
  4. Francesca Lolobrigida (Italy)
  5. Jasmine Halbout (France)
Junior A Men:
  1. Camilo Acosta (Columbia)
  2. Livio Wenger (Switzerland)
  3. Philipp Forstner (Germany)
  4. Darren De Souza (France)
  5. Aurelien Roumagnac (France)
Junior A Women:
  1. Benedetta Rossini (Italy)
  2. Tamara Schmitt (Germany)
  3. Mandy Groot (Netherlands)
  4. Arianna Piazza (Italy)
  5. Alisa Gutermuth (Germany)
Junior B Men (vyhlašovali se pouze 4 nejlepší):
  1. Simon Albrecht (Germany)
  2. Alberto Putignano (Italy)
  3. Raphael Planes (France)
  4. Edwin Bott (Germany)
Junior B Women
  1. Jenny Peissker (Germany)
  2. Vanessa Brittner (Austria)
  3. Giulia Lollobrigida (Italy)
  4. Carolin Zielke (Germany)
Cader Men (vyhlašovali se pouze 3 nejlepší):
  1. Tim Siegel (Germany)
  2. Oliver Lindenskov (Denmark)
  3. Matteo Casadei (Italy)
Cadet Women:
  1. Ronja Binus (Germany)
  2. Monique Wilke (Germany)
  3. Aleksandra Szymkiewicz (Poland)

Celkové pořadí na krátkých tratích zde.


Dlouhé tratě:

Senior Men:

  1. Lorenzo Cassioli (Italy)
  2. Matteo Angeletti (Italy)
  3. Ruurd Dijkstra (Netherlands)
  4. Matěj Krupka (Czech republic)
  5. Giovanni Conte (Italy)

Senior Women:
  1. Francesca Lollobrigida (Italy)
  2. Sabine Berg (Germany)
  3. Juliette Pouydebat (France)
  4. Mareike Thum (Germany)
  5. Katharina Rumpus (Germany)
Junior A Men:
  1. Philipp Forstner (Germany)
  2. Aurelien Roumagnac (France)
  3. Livio Wenger (Switzerland)
  4. Stefan Due Schmidt (Denmark)
  5. Timo Kiesslich (Germany)
Junior A Women:
  1. Arianna Piazza (Italy)
  2. Benedetta Rossini (Italy)
  3. Mandy Groot (Netherlands)
  4. Nicolin Christensen (Denmark)
  5. Alisa Gutermuth (Germany)
Junior B Men:
  1. Alberto Ptuignano (Italy)
  2. Raphael Planes (France)
  3. Daniel Niero (Italy)
  4. Manuel Vogl (Austria)
Junior B Women
  1. Giulia Lollobrigida (Italy)
  2. Jenny Peissker (Germany)
  3. Josie Hofmann (Germany)
  4. Vanessa Bittner (Austria)
Cader Men:
  1. Tim Siegel (Germany)
  2. Matteo Casadei (Italy)
  3. Oliver Lindenskov (Denmark)
Cadet Women:
  1. Giada Santucci (Italy)
  2. Ronja Binus (Germany)
  3. Malwina Fituch (Poland)

Celkové pořadí na dlouhých tratích zde