Pětihodinovka v Brně – BCI 2012

V neděli 14. října proběhl na Masarykově okruhu v Brně už čtvrtý ročník vytrvalostního závodu týmů na inline bruslích, BCI 2012. Oproti minulým ročníkům přálo tentokrát závodu počasí – bylo slunečno a teplo po celou dobu konání závodu. Foto zde.

Na start se přihlásilo zhruba 50 týmů nebo jednotlivců v různých kategoriích. V kategorii jednotlivců obhájil loňské prvenství polský vytrvalec Damian Ciborowski, který za 5 hodin nakroužil o kolo víc než vloni. V kategorii sólo žen se letos nesešla velká konkurence, a tak po odstoupení Martiny Žáčkové ze závodu mohla slavit vítězství teprve 9letá Lucie Korvasová (Inline Veselí) za odjetých 10 kol. Lucka prokázala silnou vůli, je však otázkou, zda organizátoři poněkud nepochybili, když povolili start tak mladé závodnici. Vždyť podle pravidel se směl závodů zúčastnit pouze závodník starší 13 let (a nutno podotknout, že pravidlo je jistě na místě).

V kategorii smíšených týmů pokořil rekord trati pražský tým KSBM Inlinebus tým složený z českých reprezentantů, kteří se letos účastnili mistrovství Evropy nebo světa. Tým ve složení Matěj Krupka, Matěj Pravda, Šimon Pravda, Jaroslav Klícha a Lukáš Vevera odjel celkem 29 kol, tedy 157,6 km. Zároveň Matěj Krupka ustanovil (a překonal svůj loňský čas) nový rekord na jedno kolo (4,7 km) na čas 9:21,0. Výzva pro příští ročník a pro další závodníky.

V ženských týmech si pro vítězství dojely po velmi dobrém výkonu ženy ze Sportovních kurzů cz.  Obkroužily okruh celkem 24x.

Tradičně velké boje se udály v kategorii veteránských týmů. Právě pro ně je takovýto typ závodu naprosto ideální a jistě jim vyhovuje. Nakonec s náskokem zvítězil tým Winjay ISC Praha, který dokončil 28 okruhů.

Oblíbenou je i kategorie firemních týmů, kde si letos pro prvenství dojeli závodníci z ciziny, resp. z týmu vězeňské služby ze Slovenska Tým ZVJS – najeli celkem 23 kol. Nesmíme zapomenout ani na kategorii dvojic, kde pěkný výkon i hezký bruslařský styl předvedli závodníci pořádajícího oddílu Fila Black Ice Brno (celkem 24 kol).

Závod BCI 2012 byl již 4. ročníkem a zdá se, že se tu zakládá pěkná tradice. Na konci sezóny jde o závod, jehož forma je mezi ostatními závody ojedinělá, stejně tak jako trať, na níž se závod koná. Organizátoři – stejně jako v minulých letech – připravili pečlivou prací velmi dobré podmínky, navíc jim letos přálo i počasí, a tak se o budoucnost tohoto závodu snad bát nemusíme. Škoda jen menších organizačních nedorozmění v závěru závodu, kdy moderátor vyhlásil jiná pravidla pro konec závodu, než na jaká byli závodníci předem podle pravidel připraveni. Nutno podotknout, že tím byla překvapena i ředitelka závodu. A právě kvůli ní a také kvůli těm, kteří možná přišli o lepší umístění, než na jaké by podle předem daných pravidel měli nárok, je to škoda. Výsledky tak nejsou s těmi předchozími úplně srovnatelné (některé týmy totiž směly vjet do posledního kola i po uplynutí 5hodinového limitu).Nicméně na příjemném zážitku ze závodu BCI 2012 to snad nikomu neubralo.

Organizátorům patří velký dík. Vždyť uspořádat takovýto závod na automobilovém okruhu není jistě žádná maličkost. A jim se to již čtvrtý rok daří velmi dobře. Nechybělo občerstvení pro závodníky zdarma, nechyběly ani tradiční brambůrky, kvůli nimž (alespoň dle hlasů z kuloárů) jezdí i hodně doprovodných členů týmů. Nechyběla milá setkání před koncem sezóny a rozhodně nechyběla pohodová atmosféra. Takže – těšme se na jubilejní pátý ročník Brno Circuit Inline 2013.

Celkové výsledky: www.brno-inline.cz/bci-2012-vysledky-results