Jaké bylo halové mistrovství republiky 2013

img00015
Zdroj: http://www.ppna.cz/

V neděli 24. března se ve Sportovním centru v Nymburce konalo v pořadí již 4. MČR v halovém inline rychlobruslení Czech indoor inline Open. Stejně jako v předchozích letech se organizace závodu ujal pražský oddíl KSBM Praha, který ve spolupráci s ČSKB připravil pro závodníky i diváky velmi dobré zázemí i „šlapající“ program.

Letošní CIIO mělo rekordní účast – 136 závodníků od nás i zahraničí, odkud přijely silné týmy ze Slovenska a Polska. Potkali se tu reprezentanti a účastníci loňského mistrovství Evropy, ale zároveň tu své závody našli i ti, kteří s bruslením teprve začínají. V celkem 17 kategoriích (zvlášť pro ženy a muže) jsme snad všude viděli zajímavé souboje. Počínaje fitness kategorií, přes žákovské a juniorské, až po hlavní seniorské, kde opravdu bylo na co se dívat. Úrovní se nenechaly zahanbit ani kategorie Masters, jejichž závody zvlášť v mužské části nabývají na stále větší dramatičnosti.

Mimochodem – centrální hala v Nymburce, která byla perfektním zázemím pro MČR – organizátorům trochu zamotala hlavu. Od počátku bylo jasné, že 100m okruh se sem nevejde. V cizině se ale také jezdí na menších. A tak se v předvečer vytyčil okruh o délce 90m. Jenže po zkušebních jízdách v plném nasazení se ukázalo, že povrch je natolik dobrý, že kolečka na něm drží dobře, a tudíž že se závodníci nebudou bát jít do vyšších rychlostí. Pro jejich bezpečnost tak hlavní rozhodčí závodu Denis Krupka rozhodl, že se okruh upraví na 80 m. A tak se ještě večer vše předělávalo. Jak se nakonec v den závodu ukázalo, bylo to správné rozhodnutí, protože závodníci jezdili rychlostmi až kolem 36 km/h a museli se umět vypořádat v zatáčkách s poměrně velkou odstředivou silo. Místa ale bylo dost.

V hlavní mužské kategorii byl souboj o titul, který z loňska obhajoval Matěj Pravda (KSBM Praha) hodně napínavý. Na titul si totiž dělalo zálusk hned několik velmi zkušených závodníků. Kromě M. Pravdy byli kandidáty i jeho kolegové z reprezentace Matěj Krupka (též týmový kolega) a Ondřej Suchý, letos nově jezdící za oddíl Inlinetalent Stars Praha .Ale i ostatní muži tu nebyli rozhodně do počtu. Zvědaví jsme byli např. na výkony Richarda Kuděláska, který se po studijním pobytu mimo republiku vrátil v dobré technické formě. A tak tu ze širší české špičky mezi muži chyběli jen Filip Adlt, Lukáš Trnavský a Aleš Gorecki.

Již první závod na 15 kol ukázal, jak těsné to letos bude. V něm vyhrál na cílové čáře Matěj Krupka. Jenže po druhém závodu na 5 kol dal druhý Matěj – Pravda – soupeřům najevo, že sprinterskou jedničkou tu je on a pořadím zamíchal. Ondřej Suchý se také bodově dotáhl, a tak se čekalo na poslední závod – bodovačku na 3000 m. Bodovací závod vyšel nejlépe opět M. Krupkovi, který si tak po roční pauze opět sáhl na mistrovský pohár, ač to letos nebylo snadné. Druhou příčku vybojoval Matěj Pravda a jen těsně za ním skončil Ondřej Suchý.

I mezi ženami to bylo napínavé. Své síly s loňskou vítězkou Světového poháru Slovenkou Renatou Karabovou se rozhodla změřit věkem ještě juniorka Klára Prokopová z BK Náchod. Ta po loňské, nepříliš výrazné sezóně ukázala, že se na brusle letos vrací s chutí a dravostí. Sekundovala jí i neustále se zlepšující, nebojácná Eva Šodková (Tempish Inline Team), jejíž chuť do jakéhokoli inline závodu je nakažlivá a určitě následováníhodná. Navíc Eva se po technické stránce velmi zlepšuje, a tak je potřeba s ní letos určitě počítat. Comeback na závodní dráhu zažilai Zuzana Jurišová (Black Ice Brno), která má v nohách kariéru na krátké ledové dráze a je jen otázkou času (a samozřejmě Zuzčiny chuti), kdy se dostane do formy i po fyzické stránce. Technika bruslení jí totiž rozhodně nechybí.

Celkové vítězství CIIO si v kategorii seniorek odvezla právě R. Karabová, která ukázala, že její doménou již nejsou jen dlouhé silniční závody. To prokázala především v závodě na 2000 m bodovacích, který se jel společně s kategorií juniorek B. V ní startovaly členky národní reprezentace Polska Alexandry Szymkiewicz a Glamkowska, jejichž očekávané vítězství se však v tomto závodě nekonalo.R. Karabová sice nemohla získat český titul MČR, ale zajela velmi dobře a před začátkem silniční sezóny ukázala svou připravenost. První seniorský titul Mistryně ČR tak získala Klára Prokopová před Z. Jurišovou a E. Šodkovou.

Mistrovské medaile tedy získali (vždy v pořadí 1., 2. a 3.):

Senioři Matěj Krupka, M. Pravda (oba KSBM Praha), O. Suchý (Inlinetalent Stars Praha)

SeniorkyKlára Prokopová (BK Náchod), Z. Jurišová (Black Ice), E. Šodková (Tempish inline team)

Junior A Lukáš Vevera (KSBM Praha), A. Adlt (Inlinetalent Stars Praha) – 3. místo nebylo uděleno.

Junioři B Šimon Pravda (KSBM Praha), D. Štěpánek (Inlinetalent Stars Praha), M. Prokop (BK Náchod)

Juniorky BKateřina Novotná (BK Náchod), E. Praibišová (Inlinetalent Stars Praha), M. A. Matyásková (BZK Praha)

Kadeti –  Patrik Domín, J. Hemer, K. Pravda (všichni KSBM Praha)

KadetkyTereza Bohumská, Julie Stodolová (obě KSBM Praha), M. Sejpalová (KSB Benátky)

Žáci A Jan Přibík, F. Pískatý (oba KSBM Praha), R. Fajkus (KSB Benátky)

Žákyně A Magdalena Stodolová (KSBM Praha), T. Pfeiferová (Powerslide.cz), A. Bílková (Inlinetalent Stars Praha)

Žáci B Tomáš Bohumský, Prokop Stodola, Jakub Holubec (všichni KSBM Praha)

Žákyně B –  Kateřina Kainová, Jana Bohumská (obě KSBM Praha), M. Fajkusová (KSB Benátky)

 

Nejúspěšnějším oddílem letošního halového mistrovství ČR se tak stal pořádající oddíl KSBM Praha se ziskem 9 titulů MČR. Celkem byly mistrovské medaile rozděleny mezi 8 oddílů ČSKB:

1. KSBM Praha             9-6-2

2. BK Náchod               2-0-1

3. Inlinetalent Stars     0-3-2

4.-5. Powerslide.cz     0-1-0

4.-5. Black Ice              0-1-0

6. KSB Benátky             0-0-3

7.-8. Tempish Inline    0-0-1

7.-8. BZK Praha            0-0-1

 

Celkové výsledky: TISK závody 2013

Fotky zde: http://www.ppna.cz/index.php?pg=3&pg_typ=1&item_id=2708&lng=cz