42

Evropský pohár pokračoval

Největší evropský seriál dráhových závodů – European Inline Cup – pokračoval o víkendu již šestým závodem.  Tentokrát EC hostila Tatabanya v Maďarsku. Po dlouhé době (a snad letos vůbec poprvé) se závody EC konaly za nádherného, skoro letního počasí.

Po závody nabitých předchozích víkendech si řada závodníků udělala volno, a tak nebyla v některých kategoriích konkurence příliš velká. Přesto tradičně velmi dobře obsazené byly kategorie kadetů a kadetek, kde jsme opět měli českou zástupkyni Terezu Bohumskou (KSBM Praha). Ta pokračuje ve svých velmi dobrých výsledcích v průběhu sezóny a z Tatabanye si odváží stříbro v celkovém pořadí, zároveň i důležité body do pořadí Evropského poháru (3. místo na krátkých tratích a 4. na dlouhých). Tuto kategorii vyhrála Dominika Gardí (Tornádo team).

Ve starších kategoriích už tolik účastníků nebylo, přesto měly závody dobrou úroveň a umožnily i vyzkoušení a nácvik některých taktických dovedností. To se ukázalo zejména v závodě mužů, kde naše dvojice Matěj Krupka a Matěj Pravda (oba KSBM Praha) po promyšlené taktice dokázali ukořistit na krátkých i dlouhých tratích zlaté i stříbrné pozice před stejně silným domácím závodníkem Bencem Dekanym (Tornado team). Zvlášť závod na 10 000 m eliminační byl ukázkou výborné taktiky.

V juniorech B jsme měli tentokrát jen jednoho závodníka – Šimona Pravdu, který měl ovšem velké problémy s vybavením (během závodu mu praskl karbon na brusli), což jeho výkon velmi ovlivnilo a skončil ve své kategorii na poslední, čtvrté příčce.

Kromě závodníků, bojujících o body do EC, se v Maďarsku představili i mladší čeští závodníci. Velmi nás může těšit, že si na zahraniční závody již udělají čas i jiné než tradiční české oddíly. A tak si tu svou letošní zahraniční premiéru vyzkoušely tři závodnice Inline Veselí a rozhodně si nevedly špatně. Sestry Korvasovy závodily v jedné z nejnabitějších kategorií žákyň B a díky své bojovnosti vyrovnávaly i hendikep z malé vyzávoděnosti a dosáhly na 10. resp. 12. příčku. další závodnice ze stejného týmu – Viktorie Hanzelková si tu odbyla zahraniční křest a byla nejmladší účastnicí závodu.

V kategorii žáků C jsme měli želízko v ohni – Lukáše Přibíka (KSBM Praha). Ten si v maďarsko-polské konkurenci počínal zkušeně a zaslouženě získla prvneství. Jeho bratr – Jan Přibík – doplnil rodinnou medailovou sbírku o bronz.

Šanci svým soupeřům nedal ani Tomáš Bohumský (KSBM Praha) – žák B, který ve všech třech závodech (300, 1000 a 2000E) ujel všem svým 18 soupeřům. Potěšitelné byly i časy, kterých Tomáš dosáhl (např. na 1000 m čas 1:49,958).

Na závěr závodů se jely míchané štafety, kde se týmy mohly složit i z více klubů a kategorií a dokonce i smíšené muži-ženy. Naši závodníci si z nich odnesly další 3 zlaté medaile.

Závod EC v Tatabanyi přilákal závodníky 6 zemí (HUN, POL, CZE, SVK, POR, ITA) a byl příjemnou akcí jarní sezóny. Výsledky na webu http://www.tdke.hu/component/k2/item/95-eredm%C3%A9nyek-/-results