Berlin

Berlínský úvod do in-line sezóny

Letošní, již 34. ročník Berlínského půlmaratónu proběhl v neděli 30. března 2014 za krásného, téměř letního počasí. Počasí jistě mělo vliv i na časy závodníků, kteří se v počtu cca 1500 vydali po ránu na bruslařskou část, několik desítek minut před běžci. Berlínský závod je součástí 4dílného seriálu German Inline Cup.

V úvodním závodě in-line sezóny zvítězili domácí závodníci Katharina Rumpus a Felix Rijhnen. V závodě žen, které startovaly zhruba 3 minuty před muži, se reprezentační kolegyně Německa Katarina Rumpus a Sabine Berg (obě Powerslide Matter World Team) rozhodly pro vysoké tempo hned od začátku. Tím se odtrhlo od hlavního balíku celkem 8 závodnic, které pak již s dostatečným odstupem dojely společně až do cíle. Ve finiši měla nejlepší sprint právě K. Rumpus. Závod se jel ve vysokém tempu, šlo o druhý nejrychleji zajetý berlínský půlmaraton. Vítězka dojela v čase 36:43 minut.

České fanoušky jistě může těšit, že v závodě v kategorii Speed jsme měli naše mladé rychlobruslařky z oddílu KSBM Praha. Dvě z nich – Tereza Bohumská a Julie Stodolová již vloni reprezenatovaly ČR na Mistrovství Evropy na dráze v kategorii kadetek (14-15 let). Tyto závodnice z pražského oddílu doplnila i jejich týmová kolegyně – jedna z nejmladších závodnic na startu berlínského půlmaratonu – Andrea Lokvencová. Naše mladé závodnice si vedly víc než výborně. V konečném pořadí bez ohledu na věkovou kategorii obsadily 11. (T. Bohumská), 13. (A. Lokvencová) a 34. (J. Stodolová) místo. Všechny tři závodnice tak vstoupily velmi úspěšně do nové in-line sezóny, v níž je letos budeme moct vídat v dresech týmu KSBM CadoMotus Junior Czech Team.

V mužské hlavní kategorii se rozhodovalo také až na cílové pásce. Nejvíce sil měl již zmíněný Felix Rijhnen, závodník Powerslide Matter World Teamu, jen velmi těsně za ním dosprintoval Francouz Elton de Souza (EOSkate Team), třetím v pořadí byl Švýcar Severin Widmer (Swiss Skate Team). F. Rijhnen byl v cíli v čase 31:34 min. Opět to byl jeden z nejrychleji zajetých půlmaratónu zde v Berlíně. Dosavadní rekord závodu drží z roku 2012 Bart Swings – 30:41 min. Výkon samozřejmě závisí na počasí, které může být v tuto roční dobu nevyzpytatelné. Tentokrát však bruslařům víc než přálo.

V kategorii speed jsme měli hojné zastoupení. Jak již bylo zmíněno v článku zveřejněném na stránkách ČSKB, poprvé se zde představila silniční část české reprezentace doplněná o „hrajícího“ kapitána Martina Kuchaře. Výborný výkon podal mladý závodník – prvním rokem junior A – Michal Prokop, který skončil stejně jako T. Bohumská na 11. místě, pouhých 12 vteřin za vítězem. Na cílové pásce porazil závodně zkušenějšího kolegu Ondřeje Suchého, který se 3 km před cílem pokusil o razantní nástup a byl bohužel zhruba 500 m před cílem dojetý. V těsném závěsu dojel i Filip Adlt. Další členové českého národního silničního týmu dojeli na 22. (Petr Hargaš) a 34. (Matěj Pravda) místě. Za zmínku stojí i výkon trenéra Martina Kuchaře, který skončil na 23. místě.

V závodě jsme měli i další závodníky – především Matěje Krupku – několikanásobného mistra republiky v dráhovém i silničním rychlobruslení, který letos jezdí za německý tým PS Tax Racing Team. Tomu se však nedařilo tak, jak si přál, a skončil těsně za svým domácím oddílovým kolegou M. Pravdou na 37. místě. V kategorii speed jsme pak měli ještě jednoho závodníka – mladého juniora B Tomáše Brabence (KSBM Praha), který svůj první půlmaratón v této kategorii zajel velmi dobře a skončil na 48. místě. Celkem jelo v této kategorii 114 závodníků.

Druhou vlnu závodníků pak tvoří mnohem početnější pole tzv. fitness závodníků. I tato skupina (cca 1300 bruslařů) jela svůj závod ve vysokém tempu. Vítěz v mužské kategorii, teprve 15letý Eric Adler z Německa (SV Turbine Halle), zvítězil v čase 37:47 minut. Nás může opět těšit, že pouze 10 vteřin za ním si dojel při svém prvním startu na půlmaratónské trati pro velmi pěkné 5. místo také 15letý Jan Hemer (KSBM Praha) – loňský účastník juniorského Mitstrovství Evropy. Mezi ženami byla nejrychlejší bývalá polská reprezentantka Martyna Oficjalska (Mapei-GPS hosting-BDC). Nejrychlejší českou zástupkyní v kategorii Fitness se stala Bohunka Kotenová (SSC Otrokovice), která dojela na 69. místě mezi ženami a 22. va ktageorii Masters 30).