IMG_2610

Bronz z největších evropských dráhových závodů

Copie_de_3_PISTESv10-2Již po 28. se ve Francii konal svátek všech bruslařů – závody 3drah (3Pistes). Závody, kdy se celý „ansámbl“ závodníků i jejich doprovodu přesouvá z jedné dráhy na druhou, aneb od Středozemního moře až k Atlantiku.

První dráha je nedaleko Toulouse, v neděli se pak závodí v krásném in-line centru ve Valnece d´Agen a na velikonoční pondělí se všichni přesunou na dráhu v Gujan Mestras – nedaleko známé přírodní atrakce – písečných dun Dune de Pilates na pobřeží Atlantiku.

Českou republiku letos reprezentovalo 7 závodníků KSBM Praha. Někteří již byli na netradičních parabolických dráhách už poněkolikáté, jiní si atmosféru největšího dráhového závodu v Evropě vychutnali poprvé. Specifikem závodu 3drah je to, že i na krátkých (166-200m dráhách) jezdí pohromadě až 50 závodníků.

Francouzská základna je velmi široká, a tak i v dětských kategoriích je pole závodníků velké. Navíc – a to je další specifikum tohoto závodu – jsou všichni závodníci na velmi vysoké úrovni: pokud nejde zrovna o bodovací závod, jen malý počet závodníků tu takzvaně „odpadá“ z balíku. A tak udržení tempa s ostatními – už to je známka dobré výkonnosti. Když se k tomu pak přidá boj o první patnáctku, tak to už má ve Francii zvuk a vemi si takových míst tady cení.

O to víc nás může těšit, že naši závodníci tu reprezentovali české bruslení velmi dobře. Nejúspěšnější závodnicí se stala Tereza Bohumská, která v kategorii kadetek vybojovala vyrovnanými výkony na krátkých i dlouhých tratích skvělé 3. místo (první skončily dvě francouzské závodnice, které jistě v brzké době uvidíme v reprezentaci Francie – Jeanne Rencker a Chloé Moulis). Za sebou nechala zvučná jména závodnic z dalších evropských zemí, ale i výborné Kolumbijky, celkem startovalo 82 závodnic.

IMG_2869

Podobně skvěle si vedli naši nejmladší – žáci A – Jan Přibík a o rok mladší Tomáš Bohumský. Ti si zde vybojovali 6., resp. 10. místo v celkovém pořadí. Dvě místa v první desítce je opravdu velký úspěch. Vždyť i v této kategorii tu startovalo kolem 60 závodníků. Tomáš Bohumský, stejně jako jeho starší sestra, tu tedy dokázali zopakovat své výborné výkony z let minulých, pro Honzu Přibíka to byl vůbec první start na parabolické dráze, která nabízí mnohem širší možnost taktických manévrů. A na to si musí závodník nejprve zvyknout – kde ho kde může předjet, nebo naopak, kdy může on sám zaútočit ne lepší pozice. Není to vůbec jednoduché, navíc v tak početném startovním poli. Kluci ale všechno zvládli na výbornou.

IMG_2575

Naši další účastníci se pohybovali kolem půlky startovního pole. Dobré umístění zaznamenal Matyáš Votruba (Kadet), který takovéhle závody zažil také poprvé a pravidelně se umísťoval kolem 35. místa ze 75 závodníků. Podobně si vedl i náš nejstarší účastník – Matěj Krupka, který svůj nejlepší výsledek zajel na krátkých tratích (500 a 1000 m). Na nich skončil kolem 27. místa z 90 závodníků.

Velké zkušenosti tu získával i Tomáš Brabenec, který vykazoval zlepšujícíc se výsledky v každém dalším závodě a skončil těsně pod polovinou startovního pole. Návrat na závodní dráhy si tu odbyl po zranění i jeho bratr Lukáš, také s dobrým výkonem (a to i přesto, že se mu údajně při jednom závodě nenačetl čip, a tak se mu jeden závod do celkového hodnocení nepočítal).

 

Celkově lze hodnotit letošní 3dráhy jako velmi úspěšné. Nemáme již jen ojedinělé výsledky, ale stejně jako před týdnem v Geisingenu i zde si zahraniční trenéři všimli postupné narůstající úrovně našich závodníků. Poprvé byly tyto závody také zahrnuty do seriálu Evropského poháru, a tak zde naši závodníci nasbírali velmi cenné body do celkových hodnocení.