Berlínský maraton – nezapomenutelný zážitek

berlin maratonNádherné podzimní počasí umocnilo zážitek mnoha desítek tisíc diváků a přes  5,5 tisíc závodníků, kteří se v sobotu 27. 9. vydali do centra Berlína na tradiční berlínský bruslařský svátek – 42 195 m centrem Berlína.

Konkurence se tu letos sešla úctyhodná, v mužích se čekalo na výkon Belgičana Barta Swingse, který tu vloni zvítězil v novém traťovém rekordu. Letos bylo počasí ideální, dal se tedy očekávat další výborný výkon. Bart Swings diváky podél trati dlouho nenapínal a nenápadným únikem už na 2. kilometru překvapil nejen je, ale především zbylé závodníky.

Jeho únik zachytil jediný závodník – Švýcar Severin Widmer. Společně jeli až do cca 40 minuty závodu, dál už to pak bylo nad síly Švýcara a Bart si jel v neuvěřitelném tempu klidnou technikou pro další triumf. Berlínský maraton zajel v nejlepším výkonu všech dob na této trati – v čase 58:10 min.

Widmerovi však jeho únik pomohl k druhému místu, protože statečným výkonem svůj náskok udržel a před hlavním balíkem dojel do cíle v čase 1:01,01. O necelé dvě minuty později se pak pod Brandenburskou branou prořítil balík hlavního pole, z něhož se podařilo do cíle dojet jako prvnímu obrovitému Gary Hekmanovi v čase 1:02,48. Stejný čas pak mělo i dalších 5 závodníků.

V hlavním poli jsme měli i tři české závodníky, kteří si brousili zuby na posun v celkovém pořadí Německého poháru. Při neúčasti dosavadního lídra Tima Gegnera tu byla šance i na celkové vítězství. Nakonec se to Ondřeji Suchému sice nepodařilo, když ho v nepřehledném závěrečném finiši o 4 místa předjel Tobias Hecht, který tak poskočil z 3. příčky na první, nicméně naši muži zajeli výborný závod ve velkém tempu a vybojovali nakonec celkové 2. , 3. a 4.  místo (Michal Prokop a Matěj Pravda) v celkovém pořadí Německého poháru. Tito naši zástupci však předjeli řadu zvučných jmen, stačí jen nahlédnout do výsledkové listiny.

V ženách se stejně jako v loňském roce stala vítězkou holandská elitní závodnice Manon Kamminga, která následovala mužského příkladu a pokořila traťový rekord časem 1:07,44. Na druhém místě o cca 2 minuty zpět dojela Němka Katharina Rumpus a jen těsně za ní skončila další Holanďanka Elma de Vries.

Bez povšimnutí nelze nechat výborný výsledek Evy Novákové (Tempish inline team), která v kategorii Speed dojela ve velmi dobré společnosti mistryň Evropy Jenny Peisker, Ronji Binus nebo např. Laethicie Schimek (všechny Německo) (čas této skupiny žen byl  1:15,39.

Ženský závod byl však poznamenán ošklivým hromadným pádem na 17. kilometru, když shodou okolností  se v nejprudší zatáčce celé trasy setkalo čelo ženského pelotonu s předjíždějícím duem Swings-Widmer.  Čela obou pelotonů vedla doprovodná vozidla a v zatáčce bylo najednou tak těsno, že jedna z motorek musela přibrzdit, což už však nedokázaly bruslařky jedoucí za ní. Po pádu se pak ženský peloton nutně roztrhal.

Ve fitness  kategorii byla pak nejúspěšnější Češkou Hana Duspivová na hezkém 15. místě v čase 1:19,02.

V Berlíně jsme měli i další medailové úspěchy. Před hlavním závodem se jely dětské závody, ve kterých české barvy hájili bratři Přibíkové (KSBM). Lukáš (žák B) i Honza (poslední závod v žákovských kategoriích) své závody s přehledem vyhráli, a to Honza proti sobě měl soupeře z řad německé reprezentační přípravky, se kterými před několika týdny na dráze prohrával.