ME – první den a dvě medaile

IMG_7960Mistrovství Evropy začalo pro české barvy veleúspěšně. Radek Fajkus (KSB Benátky n. J.) vybojoval nejprve stříbro v prestižním sprintu na 300 m a ve večerním finále spolu se svým oddílovým kolegou Zdeňkem Sejpalem porazili celou Evropu v premiérovém týmovém závodě na 500+d. Zlatá mediale z ME pro Českou republiku je vůbec první v historii ME!

Včerejší den začal úspěšně i pro další naše závodníky. V kategorii dorstu nejprve postoupili dva naši závodníci – Tomáš Bohumský a Prokop Stodola (oba KSBM Praha) do užšího večerního finále. Tam postupovalo 9 nejlepších sprintérů na 300 m t.t. V nich chlapci obsadili 8. a 9. místo.

V následujících rozjížďkách na tým sprint na 500+d m jen těsně o pár setinek neproklouzly do čtyřčlenného finále i naše dorostenky jedoucí ve složení Markéta Fajkusová (KSB Benátky n. J.) a Kateřina Kainová (KSBM Praha). Nakonec z toho tedy bylo krásné 5. místo. U našich dorostenců Bohumského a Stodolu si vybrala daň nervozita. Papírově na postup měli, ale kvůli drobným chybkám, které se na sprintu prostě neodpouštějí, museli vzít „zavděk“ 7. místem.

Tým sprint je novinku závodních tratí: první závodník absolvuje cca 300 m pak předá štafetu druhému a ten jede druhé kolo na 200 m. Jde tedy o jednu štafetovou předávku v maximální rychlosti. Záleží tedy nejen na kvalitním startu, ale také na velmi dobře sehrané předávce. To se našim dařilo a junioři Sejpal a Fajkus to předvedli právě v nočním finále (start byl až ve 22:30).

Včera byly na programu však i dlouhé tratě – dorostenecká kategorie jela 5000 m bodovacích, juniorská a seniorská 10 000 m bodovací/vyřazovací (boduje se v sudých kolech, vyřazuje v lichých). Ta se představili i další čeští reprezentanti. Témeř půl hodiny do vyvěšení oficiálních výsledků jsme doufali, že komentátorem vyhlášený bronz pro Zdeňka Sejpala v 10000 m P/E bude skutečností. Bohužel nakonec skončil 11., protože byl posledním vyřazeným v závodě. Nešlo o špatné rozhodnutí, jen komentátor zapomněl vyhlásit Sejpalovo číslo jako vyřazené. Přesto však je nutné Z. Sejpala pochválit za krásný výkon – dojel si pro body a pak chytře schovaný v balíku se snažil postoupit do závěrečné desítky závodníků. Že na něj zbylo to poslední vyřazené místo, byla trochu smůla. Ale formu má a může to dkázat hned v dnešním eliminačním závodě na 10000 m.

K těm krásným zážitkům ze včerejška patří jistě i 5. místo Tomáše Bohumského na 5000 m bodovacích, stejně tak jako moc pěkný výkon Kateřiny Kainové ve stejném závodě, které ji vyneslo na místo 7.

Začátek byl tedy pro ČR velkolepý, můžeme se těšit na dnešní závody na 500 m (opět je Fajkus jedním z favoritů) a na vyřazovací závody různé délky podle věkových kategorií. Všem českým závodnkům držíme palce.

Výsledky dalších našich jsou  vdění zde: http://oostende2018.eu/nl/resultaten

IMG_7966

IMG_7967 IMG_7964 IMG_7963 IMG_7959 IMG_7945 IMG_7943 IMG_7938 IMG_7937 IMG_7936 IMG_7934