ME den druhý: medaile přibývají

Mistrovství Evropy se vyvíjí pro české barvy nádherně. Druhý závodní den přibyly do naší sbírky další 3 medaile: stříbro Zdeňka Sejpala na 10000 m vyřazovacích, stejnou medaili, tedy stříbrnou, získal i Radek Fajkus ve sprintu na 500 m (oba junioři KSB Benátky n. J.). Bronz a svou první medaili z ME si domů přiveze i Tomáš Bohumský (KSBM Praha) z vyřazovacího závodu dorostenců na 5000 m.

Radek Fajkus se se svou třetí medailí na tomto šampionátu jistě bude řadit mezi nejúspěšnější závodníky ME. Ale každá česká medaile má své vlastní kouzlo. Pro Zdeňka Sejpala to byla ohromná satisfakce za páteční nenaplnění medailového snu v závodě na 10000 P/E, kde to dlouho vypadalo, že si medaili odveze taky. Jenže se nakonec ukázalo, že byl posledním vyřazeným a skončil tak až 11. Bohužel jsme se to dozvěděli až cca půl hodiny po konci závodu. I komentátor Zdeňka vyhlašoval jako medailistu, jeho vyřazení nebylo totiž nijak ohlašováno. Zdeněk tak byl hodně namotivován a hned v dalším závodě prokázal, co v něm je. Takže velmi chtěné stříbro a je třeba se sklonit před jeho bojovností.

S podobným zaujetím šli do boje i oba dva naši nejmladší reprezentanti – Tomáš Bohumský a Prokop Stodola. Oba rozjeli závod přesně tak, jak je známe ze všech závodů Evropského poháru. Jeli od začátku v čele, vzorně střídali, nikoho nenechali na pochybách, že oni jsou ti, kteří chtějí určovat tempo závodu. Prokop Stodola dělal uhromný kus práce, když odtáhnul v čele hodně času. Bohužel pro něj skončilo finále předčasně, když se úplně náhodou, jak to ve vyřazovačkách bývá, ocitnul na konci a byl vyřazen na 8. pozici. Tomáš byl pak už v závodě sám a proti italské a francouzské přesile si poradil s konce velmi dobře. Dosprintoval si pro svou první „velkou“ medaili a také přinesl první medaili z ME „rodnému“ oddílu KSBM Praha. V stejném závodě je potřeba pochválit i benjaminka reprezenatce, teprve 14letého Lukáš Přibíka (KSBM Praha). Ten se sice do finále na 5000 m nedostal, ale jeho 21. místo z 33 starších závodníků je dobrým příslibem do budoucnosti.

V nočních finále byl pak Tomáš jen blizoučko od double, když nastoupil po takto náročném programu i do finále na 500 m. Tam se mu bohužel nevydařil start podle představ a vyšla na něj „jen“ bramborová medaile, ale i tak je potřeba se sklonit před jeho výkonem.

V závodě na 500 m jel i Jakub Holubec (KSBM Praha), který sice není typickým sprintérem, ale 500 m si zkusil zajet a zajel slušnou jízdu. Ve stejném závodě udělala radost českým divákům i Jana Bohumská, která postoupila z rozjížděk do čtvrtfinále a pro ní bylo 16. místo zatím nejlepším individuálním výsledkem zde na ME.

V juniorkách pak jsme měli zastoupení Andreou Lokvencovou, která se pomalu začíná po náročné předchozí sezóně (7. místo na Mistrovství světa) rozjíždět. I přesto, že to ještě nebyl od ní 100% výkon, na jaký jsme u ní zvyklí, bojovala velmi statečně  a vyjela výborné 9.místo. Za sebou nechala velmi silnou konkurenci, a tak i její umístění je potřeba hodnotit velmi kladně.

Dnes jsou na pořadu závody na 1000m, kam z ranních rozjížděk postoupili: Kateřina Kainová, Tomáš Bohumský, Prokop Stodola, Andrea Lokvencová. Junioři Zdeněk Sejpal a Radek Fajkus  rozjížďky nejeli, ale i tam můžeme mít velká očekávání.

Ranních 1000 m zajela velmi dobře i Lucie Korvasová (IN-line Veselí), která byla první nepostupující do semifinále.

Krásné výsledky můžeme čekat i ve šafetách, kde se v dorostenecké kategorii podařila jak dívkám, tak chlapcům vybojovat účast ve večerních 6členných finále. Máme se na co těšit.IMG_7963