Maraton – závěrečný den šampionátu

IMG_8136Maraton uzavřel letošní ME v Oostende.
Na tradičním, 1,3 km dlouhém okruhu čtvercového profilu se jel závěrečný závod ME – maraton. Celkem byly na pořadu tři závody: ženy a juniorky jely společně, junioři a senioři měli svůj závod.
Ani ve spojeném závodě žen se ale kategorie míchat nesměly – obě kategorie jely odděleně.
Z českých závodníků mohli na tuto trať nastoupit pouze juniorka a junioři a náš jediný senior.

V ženské kategorii jela tedy pouze Andrea Lokvencová (KSBM Praha), která se sice 3/4 závodu držela spíše na konci pelotonu, ale cca 5 kol před koncem začala být aktivní a vytvořila si velmi dobrou pozici do závěru. Bohužel, dvě kola před cílem spadla a její naděje na dobré umístění byly pryč. Přesto je však potřeba ocenit, jak ihned po pádu vstala a závod v hezkém tempu dojela na 21. místě.
V kategorii juniorů nastoupil, z poněkud nepochopitelných důvodů, jen jediný závodník, a to Radek Fajkus, jehož doménou jsou sprinty. Dlouhotraťař Zdeněk Sejpal (oba KSB Benátky) do bojů o maratonský titul nezasáhnul.
Radek Fajkus jel však velmi dobře, závodil aktivně, viděli jsme ho i v čele pelotonu a s těmi, jejichž doménou je právě tato trať, držel krok 3/4 závodu. Pak mu sice už síly docházely, ale za svůj výkon zaslouží velkou pochvalu. Skončil na hezkém 27. místě.

V seniorech se „svého“ závodu konečně dočkal i Michal Prokop (Tempisch Heartbeat) a ukázal, kde je jeho silná stránka. Po celou dobu se držel v hlavní skupině závodníků, postupně se propracovával na lepší a lepší místo, místy i dotahoval nástupy.
Maraton se jel ve svižném tempu – vítěz Bart Swings z Belgie jel v čase 1:02:40 – a často byly k vidění nástupy jednotlivců nebo skupinek. Zhruba 5 kol do cíle se odtrhla skupina 5 silných závodníků, bruslařské velmoci tu měly své zástupce, a tak bylo rozhoduto o tom, že balík za nimi se nebude snažit je stahovat. Více než jedno kolo do cíle odskočil Bart Swings a dojel si celkem v klidu pro zlato. Druhý v cíli – P. Peula ze Španělska jel opět s ohromným drivem, jaký jsme u něj viděli po celý šampionát a stříbro si opravdu zasloužil. Třetí v cíli byl C. Ariens (NED).
Náš závodník Michal Prokop stačil v cíli předjet ještě několik závodníků a jeho 18. místo je pro něj dobrým umístěním. Maraton je opravdu jeho nejsilnější trať.

V ženách se favoritky F. Lolobrigida a S. Tas hlídaly tak obezřetně, až toho využily mladší závodnice a „vypálily“ jim rybník. Zvítězila Francouzka Chloe Geoffroy před Italkou Laurou Lorenzato a Maitou Ancin ze Španělska.
Mistrovství Evopy skončilo, pro české barvy nad očekávání výborně. 5 medailí je víc, než jsme očekávali a vyneslo nás to v celkovém hodnocení na 7. místo. Tím jsme se dostali mezi bruslařskou elitu. Zda na tento výsledek navážeme i v příštích letech,  se teprve uvidí. Nezáleží to zdaleka jen na samotných závodnících.
Kde se bude o evropské tituly bojovat příští rok, se zatím neví. V kuloárech se však proslýchá, že by v roce 2020 měla ME hostit Česká republika. Uvidíme, jak se věci vyvinou, nechme se překvapit.
IMG_8131 IMG_8135 IMG_8138 IMG_8140 IMG_8146 IMG_8148 IMG_8150 IMG_8153 IMG_8159