Halové MČR 2019 úspěšné

DSC_0284Mistrovství ČR v halovém in-line rychlobruslení se konalo v rámci Czech Indoor Inline Open (CIIO), závodu, který již pojedenácté pořádal pražský oddíl KSBM. V neděli 20. ledna 2019 se opět závodilo na palubovce centrální haly SC Nymburk, kde jsou sportovní fanoušci zvyklí sledovat spíše zápasy nejvyšší basketbalové soutěže.

Přes 160 účastníků všech věkových kategorií předvedlo krásnou podívanou na to, co se dá na in-line bruslích zvládnout na 75m oválu.

V hlavní kategorii mužů titul získal poprvé ve své kariéře Michal Prokop (Tempish Heartbeat Inline), který si po loňském bronzu odvezl z Nymburka tentokrát zlato. Zvítězil celkově i před silnými soupeři ze Slovenska.  Na druhém místě MČR skončil loňský vítěz Matyáš Votruba (KSBM Praha), bronzovým medailistou MČR byl Štěpán Šváb (Bruslárna.cz). V celkovém pořadí 11. ročníku CIIO se mezi české závodníky vklínili dva slovenští závodníci – celkově druhý skončil Jakub Klembara a na 4. místě Boris Varga (oba  RKIC Košice), kteří však samozřejmě nemohli být v rámci MČR hodnoceni.

V kategorii žen se představila v boji o medaile z MČR bohužel jediná závodnice – Andrea Lokvencová (KSBM Praha) – účastnice letošních Youth Olympic Games v Argentině, která však podle Soutěžního řádu nemohla při absenci alespoň jedné další soupeřky z ČR získat titul MČR. Soupeřkami v kategorii seniorek jí byly jen tři slovenské závodnice. Kategorie seniorek byla spojena na závody s kategorií Juniorek, kde jsme měli dvě české závodnice. Společnou kategorii v rámci CIIO vyhrála Slovenka Renáta Karabová (RKIC Košice), která však ze zřejmých důvodů nemohla být v rámci MČR dekorována.

Juniorskou halovou mistryní ČR pro rok 2019 se stala Eliška Salčáková (In-line Veselí) před Simonou Slavíčkovou z RTS Praha. Je jen škoda, že některé další závodnice v obou kategoriích letos na MČR chyběly.

Konkurencí nabité byly závody v kategorii Juniorů. Zde se spolu utkali všichni naši mladí účastníci ME a MS. Na palubovku do Nymburka přijeli medailsté z ME, z nichž pro dva z oddílu z Benátek nad Jizerou to byl odskok ze zimní ledové sezóny. Celkovým vítězem se stal talentovaný Tomáš Bohumský (KSBM Praha), který závodu dominoval na dvou tratích ze tří. Na té nejkratší (5 kol) ho předstihnul právě zlatý sprinter z ME – Radek Fajkus (KSB Benátky). Tomu se však v dalších závodech už tolik nedařilo, a tak skončil na celkovém 5. místě. Stříbro v rámci MČR i CIIO si letos zopakoval Jan Přibík, třetí místo vybojoval Jakub Holubec (oba KSBM Praha).

Zajímavé souboje jsme viděli ale ve všech dalších kategoriích. Kvalita závodníků roste rok od roku, velmi kvalitní závody jsme viděli i v žákovských kategoriích. Tituly Mistra/mistryně ČR letos putovaly do 3 oddílů: In-line Veselí, KSBM Praha, Tempish Heartbeat inline. Po dlouhých letech nadvlády KSBM Praha si prvenství v zisku titulů MČR mezi oddíly odváží poprvé In-line Veselí.

Potěšující na halovém CIIO ale v posledních dvou letech je, že se značně rozšiřuje účast dětí v kategoriích fitness (neboli začátečnických) z nově vzniklých oddílů. Ukazuje se tak, že bruslení jako sport stále táhne a pokud se vytvoří správné zázemí, můžeme se v příštích letech těšit na rostoucí závodní pole.