Medailové zakončení dráhové sezóny

V maďarské Tatabanyi se konaly jedny z posledních – pro nás dostupných – dráhových závodů. Na 200m dráze místního in-line klubu Tatabanya se utkali naši závodníci z oddílů KSBM Praha a KSB Benátky s prakticky celou maďarskou bruslařskou základnou.

Jednodenní závody byly nabité jak konkurencí, tak i různými formáty tratí. Je hezké, že organizátoři nemyslí jen na „speedaře“, ale pravidelně zde mají závody i pro tzv. amatéry. To tzv. je tu namístě, protože hodně  dětí, které tu právě v těchto kategoriích startovaly, by se u nás rozhodně neztratily ani v čelech našich dětských pelotonů. Amatérští závodníci byli stejně jako speed závodníci rozčleněni podle věkových kategoriích podle mezinárodních pravidel.

Česká výprava nebyla tentokrát tak početná, přijeli jsme se 7 závodníky. Ti, co zůstali doma, ale mohli litovat. Konkurence, která v Maďarsku je, se na našich závodech opravdu nenajde a právě tato konkurence „donutí“ všechny k lepším časům, k maximálním výkonům. Navíc i formát závodů, kdy každá kategorie jela jednu kratší (500 m) a jednu delší (od 1000 m u juniorů E až po 5000 m u juniorů A,B a seniorů) vede k prověření všechn schopností. Navíc i taktických, protože už od juniorů D (tedy dětí narozených v r. 200a 1999) se závody jely formou bodovačky, u jun. B a starších dokonce jako závod bodovací a zároveň vyřazovací.- A právě tyto formáty nejsou na závodech vůbec běžné a vyžadují již určité taktické zkušenosti. A pokud je děti nemají, pak právě jen v takových závodech a v silné konkurenci mohou tyto zkušenosti získávat.

M. Stodolová (KSBM Praha) si na konci sezóny vytvořila osobní rekord na 500 m

Je potěšující, že právě na dětech, které tu zastupovaly české bruslení, už bylo vidět, že tyto zkušenosti začínají vstřebávat a uplatňovat. A to třeba právě juniorky D letos jezdily tyto závody poprvé. Jenže je rozdíl, je-li zajetý jen jeden závod bodovací v sezóně, nebo třeba tři.

Ale jak jsme dopadli?

Naši nejmladší – Prokop Stodola, Tomáš Bohumský (KSBM Praha) a Zdeněk Sejpal (KSB Benátky) získali ve štafetách (jely se dvoukolově na 1200 m a 1800 m) prvenství s přesvědčivým náskokem. V individuální soutěži se ale museli sklonit před výkonem Kevina Peresznakya (KDSE Szombately). Na úroveň této kategorie ale může ukazovat i to, že na trati 500 m se dostaly hned 4 závodníci pod hranici 1 min, vítěz jel za 57:92 s. A to jsou 8-9letí kluci! Výsledky zde.

Z. Sejpal a T. Bohumský při předávce ve štafetě

V kategorii o stupínek starší (juniorky D) nás zastupovaly Tereza Bohumská a Magdalena Stodolová (KSBM Praha). Obě potvrdily letošní neustále zlepšující se výkonnost a získaly v individuálních závodech 2. (Tereza) a 4. příčku. Výsledky zde.

Ve štafetách jezdily dohromady s Julií Stodolovou (juniorka C) a v této silné kategorii bojovaly o medaili. V prvním závodě dojely na třetím místě, v delší druhé štafetě jim chybělo jen malinko sil, aby vytouženoý bronz dobyly. Skončily nakonec po výborném výkonu čtvrté (celkově tedy čtvrté – rozhodovala delší trať),  a i když padaly slzičky zklamání, tak si vydobyly u svých maďarských kolegyň slova uznání. Štafety jsou totiž v této dětské kategorii maďarskou doménou.

České starty

Naším posledním zástupcem byl Přemek Domín (junior B – KSBM Praha), závodník, který se závodním bruslením začal poměrně nedávno. Tolik zkušeností se silnou konkurencí a dráhovými závody tedy nemá, ale o to víc se snaží tento handicap dohnat. A jak se ukázalo v Maďarsku, docela se mu to daří, což se potvrdilo zejména v závodě na 5000 m bodovací/vyřazovací, který jeli dohromady junioři B, A a senioři. Na startu byli i reprezentanti Maďarska z ME, kteří se připravují na letošní mistrovství světa, takže rozhodně to nebyl jen tak nějaký pohodový závod. S přehledem sice zvítězil Dence Bekany (Tornado Team Szeged), ale náš P. Domín byl v kategorii juniorů B na této trati druhý, což mu vyneslo i celkové druhé místo.

A tak se dá říci, že i přes docela velkou zimu, která v sobotu byla (10-12 °C) se v Tatabanyi jely velmi dobré závody s velmi dobrými výsledky, někomu přinesly medaile a i nové osobní rekordy.

P. Domín na druhém místě

Napsat komentář