Fenomén Bart

Před 10 týdny bral medaile na MS v inline, pak zkusil obout ledové brusle, zajel si pár ledových maratónů, 2. ledna naskočila na poslední možné nominační závody na dlouhé dráze a v pátek 7.1. skončil na 12. místě na mistrovství Evropy na trati 5000 m. O kom je řeč? O jednom z nejvýraznějších talentů současného bruslařského světa – Belgičanu Bartu Swingsovi.

To, co jiným trvá léta, on dosáhl za 8 týdnů. Přesně tak dlouho pobyl dosud na ledových bruslích. Zkrátka kdo umí…. Zdá se podle ohlasů v médiích, že je zatím největším překvapením na letošním ME. Ale letošní ME je vůbec tak trochu zvláštní. Vždyť mezi klasické dlouhotraťaře si troufá čím dál víc „náplav“: nejen inline bruslařů (např. Alexis Contin) ale také shorttrackařů. A kupodivu se rozhodně nekrčí na posledních pozicích.

Mezi nováčky z řad těchto „jiných“ bruslařů se řadí i naše závodnice Kateřina Novotná – loňská mistryně Evropy v shorttracku. Jak si povede, uvidíme už zítra, kdy se na start postaví spolu s naším největším želízkem Martinou Sáblíkovou a její týmovou kolegyní Karolínou Erbanovou. O týden později pak má Katka obhajovat zlato z ME v shorttracku.

Dnes naše barvy hájil v mužích Milan Sáblík. Na 500 m skončil s časem 37:75 na velmi pěkném 16. místě, na trati 5000 m se mu už tolik nedařilo a dojel na 23. pozici. Výsledky můžete sledovat zde.

Dnes zvítězil na trati 500 m Polák Niedzwiedski, na 5000 m trati pak Rus Ivan Skobrev.