DOPING mezi bruslaři?

Bohužel ano. Velká aféra se rozpoutala kolem mladých závodníků Kolumbie. Země, v níž je kolečkové bruslení národním sportem. V zemi, kde se konalo loňské Mistrovství světa, na němž právě Kolumbijci opět převzali otěže nejlepších bruslařů planety.

Je tomu však tak doopravdy?

V prosinci 2010 se objevily první zprávy o tom, že při prvních testech antidopngové komise na MS bylo několik vzorků pozitivních. Zejména proto, že se jednalo o závodníky v juniorských kategoriích, byly všechny informace vedoucí k medializaci daných sportovců pozastaveny až do prověření dalšími testy. Před několika dny však bylo zveřejněno na stránkách jednoho z největších bruslařských portálů potvrzení pozitivního testování u závodníka Nicoláse Bermúdeza – juniorského šampiona na trati 500 m a vicemistra na trati 300 m time trial.

To v zemi bruslení vyvolalo opravdový skandál. Navíc se ještě čeká na výsledky dalších dvou závodníků Jenny Paoly Serrano a Angie Perez, jejichž první vzorky odebrané na MS v Guarne byly také pozitivní. Testy prokázaly přítomnost methylhexanaminu ve vzorkách.

Nicoláse Bermúdeza nyní čeká disciplinární komise a pravděpodobně dvouletý zákaz závodění. Je možné, že trest bude nižší, protože Světová antidopingová agentura WADA nedávno rozhodla o uvolnění pravidel o methylhexanaminu. Jde totiž o látku, která se může do těla dostat bezděčně. Se stejným nepovoleným stimulantem měl nedávno problém např. tenista Minář, který tvrdil, že se mu do těla dostal v potravinovém doplňku.

Látka je často i součástí nosních kapek, je účinná k uvolnění nosní sliznice. Bohužel neznalost sportovce a jejich lékaře nebo trenéry neomlouvá a pokud se látka v testech objeví, jde o doping, za nějž padají tresty.

Napsat komentář