Žabí stezka, úsek Hoyerswerda-Neustadt-Bad Muskau(SRN)

Žabí cyklostezka, Frosch-Radweg, je dálková cyklotrasa, délky asi 260km, která vede oblastí Lužických jezer z Hoyerswerdy směrem na východ k Bad Muskau, dál na jih podél Nisy a pak zpět na západ přes Nisku obloukem zpět do Hoyerswerdy. Některé její úseky jsou vhodné i pro inline. Krásný je úsek např. z Bad Muskau do Rothenburgu podél Nisy. To je součást dostatečně známé Nisa-inline.

Neméně zajímavý „inlajnově“ i jinak je úsek z Hoyerswerdy kolem jezer Scheibe See a Bernsteinsee, k řece Sprévě a podél ní na sever do obce Neustadt. Poslední úsek jde souběžně se Sprévskou stezkou, Spree-Radweg, po které lze pokračovat na inlinech řadu kilometrů oběma směry. Na sever k jezeru Bärwalder See, na jih do Sprembergu i dál. Celý úsek se jede po kvalitním asfaltu, průjezdy přes obce po hladké dlažbě. Vzhledem k průjezdům obcemi a sem tam nějakému kopečku není trasa jako celek vhodná pro úplné začátečníky, kteří mají problém s bržděním. Délka úseku je asi 17km, ale lze ho prodloužit okruhy kolem jezer nebo pokračováním po sprévské stezce, … i dál, nejméně o další 10tky km souvislého bruslení.

Druhý úsek trasy z Neustadtu, kolem jezera Halbendorfer, do Bad Muskau je technicky i orientačně náročnější, zvláště kvůli průjezdům obcí. Někde je lepší striktně se nedržet Žabí stezky (dlážděný chodník) ale projet obcí po vedlejší silnici (asfalt s menším provozem). Tento úsek však přináší především propojení oblasti Luž. jezer s Nisa inline. Protože podobných propojení lze najít více, nabízejí se zde okruhy pro inline přesahující délkou výrazně 100km.

Mapa
Žabí stezka má speciální mapu, avšak pro úsek který nás zajímá, je vhodnější mapa Lausitzer Seenland, Wander und Radwanderkarte 1:50 000, Sachsen Kartographie Dresden, N 21, která se hodí pro většinu Lužických jezer. Pro druhý úsek kolem jezera Halbendorfer je vhodnější mapa Niederlausitz, Spree-Neiße-Region, N 16. Tato mapa poměrně přesně vyznačuje úseky cykloztezek dle kvality povrchu a vyločení běžného provozu !
Trasa je rovněž na www.inlinemap.net.

Parkování
Přímo u trasy je parkoviště na okraji Hoyerswerdy u začátku trasy, ale vzhledem k tomu, že trasa prochází obcemi a napojuje se na jiné inline trasy, je míst na zaparkování celá řada i s dojezdem na trasu na bruslích. Např. u jezera Scheibe See (park. u Burgu), u jezera Bernseinsee (Burghammer).

Popis trasy
Žabí stezka je v terénu velmi dobře značena logem žáby a šipkami. Trasa vhodná pro inline začíná na okraji Hoyerswerdy směrem k jezeru Scheibe See, kde lze zaparkovat u hřbitova. K jezeru Scheibe See vede užší, nicméně kvalitní asfalt, pěkným příměstkým lesem.
Po příjezdu k Scheibe See (viz. Lužická jezera) se dáme vlevo po značení Žabí stezky, a pokračujeme pár km po jezerním okruhu až o odbočce do Burgu. Rozcestí je značené. Asi 2 km od odbočky na jezerním okruhu je parkoviště u Scheibe See (Burg).

Do Burgu lesem a přes Burg průjezd po chodníku z hladké dlažby. Sledujte ukazatele cyklostezky,
průjezd obcí je označem na info tabuli (foto) na začátku Burgu. V tomto směru se držíme v Burgu levé ruky.
Mezi Bugem a Burghammerem pár km skvělého asfaltu, rovinka, je tam odpočívadlo s přístřeškem.
Na začátku Burghammeru pozor, kratičký úsek hrubé dlažby a pak ostře do prava na hladký chodník a po ukazatelích Žabí stezky přes obec opět po hladké dlažbě. Že jsme Burghammer projeli dobře poznáme podle toho, že na konci vesnice projedeme kolem zahrady s prehistorickými potvorami (foto). V Burgu i Burghammeru (lépe) lze odbočit na jezero Bernsteinsee.

Další úsek do Burgneudorfu je poněkud kopcovitý, pár mírných sjezdů a krátký ostrý výšvih. Prostě malá parádička.
V Burgneudorfu naše trasa krátce doprava a hned doleva. Ale pokud máme čas a chuť, můžeme zde odbočit k jezeru Spreetaler See. Projede se po chodníku podél silnice k centru obce, přes Kleine Spree, a na křižovatce s hlavní silnicí již vidíme přímo rovně za nosem vjezd do lesa na cyklostezku. Sice úzkou ale s dokonale hladkým asfaltem. Je to trochu klikaté, je tam pár planých odboček, ale ti šikovní trefí až k podjezdu pod silnicí č.97, kde je kromě průjezdu k jezeru Spreetaler See i sezonní kiosek, odpočívadlo, parkoviště a jakási jachtařská základna. Spreetaller See nelze zatím objet, ale projížďka pár km sem tam po tom co je hotové (komunikace LMBV) je paráda. Je tam pár dalších odpočívadel a parkovišť.

Zpět na Žabí stezku. Za Burgneudorfem zase po asfaltu cyklostezky a později po málo frekventované místní silničce až ke křižovatce poblíž Spreewitz s infotabulí Žabí stezky. Zde se pochybovači mohou ujistit, že trasa je „Skatertauglich“, i pro bruslaře. Odtud doprava přes železniční přejezd, mírně do kopce a dál až do Neudorfu. Před Neudorfem je mírně drsnější asfalt.

Pokud na křižovatce u infotabule odbočíme doleva po Sprévské stezce, dostaneme se asi po 1km jízdy po klidné silničce k mostu přes Sprévu a k pokračování cyklostezky po dobrém asfaltu až do Sprembergu.

Za Neustadtem je možno pokračovat plynule na sever podél Sprévy po Sprévské stezce a dojet třeba na Bärwalder See.[picasa width=“400″ height=“400″ autoplay=“0″ showcaption=“1″]http://picasaweb.google.com/fotojosev/ZabiCyklostezkaFroshRadwegSRN[/picasa]

Úsek Neustadt – Bad Muskau
Kromě okolí jezera Halbendorfer je tento úsek vhodný spíše jako součást nějaké delší trasy, nebo pro ty, co již mají vše ostatní projeto.
Přes Neustadt dlážděný hodník (jako všechny průjezdy přes obce dále), za Neustadt asi 1.5km starého betonu, ale jde to. Dále cyklostezka podél silnice do Mulkwitz. U železničního přejezdu pár desítek metrů pří po silnici. Ale průjezd přes obec dobrý a i dál až do Schleife pěkný asfalt po cyklostezce s místním provozem. Přes Schleife bud 1.5 km po nepříjemné dlažbě chodníku (FroschRadweg) nebo trochu lepší ale delší trasa po vedlejších ulicích vlevo ve směru jízdy. Na konci Schleife trochu moc silničních křižovatek, tak si pohlídat správnou odbočku k jezeru Halbendorfer See, po značkách Žabí stezky. Kolem jezera je pěkný okruh na pár km, koupání, kempy, občerstvení, …. Za Halbendorfem je ještě jeden lepší úsek ke Kromlau, a pak již se jede po cyklostezce podél silnice, přes Gablenz až na okraj Bad Muskau. Zde končí cyklostezka u zrušeného supermarketu. K trase Nisa-inline je to pár stovek metrů po chodníku podél silnice, ale pozor na nepříjemý sjezd ke křižovatce. Průjezd přes Bad Muskau na bruslích spíše jen pro zkušené bruslaře. Po chodníku, podél frekventované silnice, místy dost chodců (ale jde to). Za Bad Muskau pokračuje Žabí stezka několik km společně s Nisa inline na jih podél řeky Nisy. Tento úsek je také pro bruslení vhodný (skvělý až do Rothenburgu!)

3 komentáře: „Žabí stezka, úsek Hoyerswerda-Neustadt-Bad Muskau(SRN)“

Napsat komentář