Scheibe See (SRN)

Jezero je asi 2km východně od Hoyerswerdy. Jedno z mnoha Lužických jezer, kde lze bruslit.

Okruh kolem jezera Scheibe-See je 14km dlouhý, asfalt je hladký (téměř kvalita Flaeming) šířky 3.5m.
Na okruhu nejsou „slabá“ místa jako třeba průjezdy obcemi, křížení frekventovaných komunikací, a nebývá tam příliš mnoho lidí ani v sezóně. Takže se hodí zvláště pro „rychlíky“. I vzhledem k tomu že jsou zde 2 prudší sjezdy se zatáčkou, hodí se okruh jako celek spíše pro ty zkušenější, resp. úplní začátečníci by si měli pohlídat ta dvě krizová místa.

Pro každého zkušenějšího bruslaře je však tento okruh bonbónkem, občas se mírně zavlní, žádná nuda. Okruh je orientačně jednoduchý, ať již vyjedeme z jakéhokoliv parkoviště (přímo u trasy), držíme se na případných odbočkách směrem k jezeru, jsou tam i ukazatele. Asfaltové odbočky k jezeru jsou buď zatarasené nebo evidentně starší asfalt. Ze 2/3 je okruh z vnější strany kopírován silnicí, stačí ji nepřejet.

Přístup přímo k jezeru je zatím zakázán, koupání není povoleno.

Příjezd
Autem od Bautzenu na sever po silnici č.96 nebo kolem dalších jezer Bärwalder a Dreiweiberner See po silnici č.156.
Vlakem lze dojet do obce Lohsa a od jezera Dreiweiberner dojet na bruslích po déle zmíněné trase.
Nebo na žel. zastávku Hoyerswerda-Neustadt, kolem kterého vede Žabí stezka, ovšem na bruslích přes předměstí Hoyerswerdy … no jo, taky jsme to jeli … od okraje města k jezeru již zmíněno – pohoda.

Parkoviště

  • Na jižním straně jezera se parkuje ve směru od Hoyerswerdy hned u příjezdu k jezeru na bývalé silnici do prostoru jezera.
    Zde parkují hlavně „místní“.
  • Lepší je parkoviště asi o 1 km dál, menší je na odbočce přímo u okruhu, lze parkovat i přímo u silnice. Je zde vyhlídka na jezero.
  • Možno zaparkovat v obci Riegel u občerstvení, odkud lze dojet na okruh. Viz. dále.
  • Další pěkné parkoviště přímo na trase je na severní straně jezera u obce Burg, je tam i posezení s výhledem na jezero.

Občerstvení
Jen v obci Riegel, s omezenou provozní dobou (víkendy do 17hod.). Z okruhu je sem značena odbočka (foto), sjízdné na bruslích.

Zajímavosti
Okruh je pěkný sám o sobě, jede se nižším rekultivovamým porostem, místy jsou vřesoviště, pěkně barevné zvláště na podzim,
občas vyhlídka na jezero. Na severní straně několik větrných elektráren.

Kam lze z okruhu dojet
I na brusích hóódně daleko. Na severozápadní straně se na okruh napojuje tzv,  Žabí cyklostezka, FroschRadweg.
Směrem k Hoyerswerdě po ní lze dojet na bruslích až na okraj města (asi 2.5km).  Pokud se po Žabí stezce vydáme směrem na obec Burg, můžeme jet na bruslích až desítky kilometrů a dojet na několik dalších jezer a měst. Viz. popis Žabí stezky. Velmi blízko je např. okruh kolem Bernsteinsee – jen přes Burg.

Na některých inline WEBech lze najít spekulace nad možností průjezdu k blízkému a známému jezeru Dreiweiberner See.
Jediná bruslařsky „rozumná“ trasa zřejmě bude přes obec Riegel, od občerstvení dál po chodníku ze zámkové dlažby směr Weisskollm.
Hned za Rigelem navazuje asfaltová cyklostezka podél silnice až k odbočce k jezeru Dreiweiberner See. Jsou tam však dvě nepříjemná místa, průjezd obcí Weisskollm je po zámkové dlažbě (i silnice, málo frekventovaná, asi 1km) a na konci u jezera Dreiweiberner se musí asi 50-100 metrů od konce cyklostezky k odbočce k jezeru po silnici z provozem.

Napsat komentář