Lepší pozdě než ještě později

Letošní sezóna je na samém začátku a už tu máme několik „jistých zpráv“, „informací přímo od zdroje“, spoustu komentářů k závodům (ač žádný ještě neproběhl), pár posypaných hlav popelem a dost možná i nějakou tu právní? dohru (alespoň tak na mne působí poněkud tajuplně znějící: …“ nezbývá než vyčkat rozhodnutí nezávislé instituce a toto rozhodnutí pak respektovat.“ – viz komentář hlavního organizátora ČMP na www.inlajn.cz).

Naštěstí, jak se zdá, se nějaké závody v ČR konat budou a jak se také zdá, nebude jich málo. Doufám, že si každý najde ten svůj a že se každý vydá tam, kde mu bude dobře a kde si dobře zazávodí.

V posledních dnech zveřejnil své termíny i tým LifeInLine. Dalo by se říct konečně, ale proč vlastně. Na konceptu, jak se zdá, se mnoho měnit nebude, jestli je sponzorem pro letošní sezónu někdo jiný než sluneční energie, je opravdu  tradičnímu účastníku jedno (doufejme, že Slunce na organizátory tímto nezanevře). Změnila se některá místa konání – a to je možná i dobře.  Pro propagaci bruslení zcela určitě – vždyť balík bruslařů tak uvidí obyvatelé i jiných, než bruslařsky tradičních míst. Třeba se přidají další fandové. A o to v případě silničních závodů jde především. Pokud budou závody zajištěny tak, jak stojí na Facebooku (doufám, že se to brzy dozvíme i z webových stránek), tak si jen doplňme kalendář a vybalme brusle a užijme si to.

Podle diskusí na FB si většina účastníků silničních závodů u nás mohla oddechnout a začít si počítat, kolik závodů letos odjedou. Odhady se předhánějí – 20, 30 nebo třeba 50, přidáme-li i nějaké ty zahraniční. Téměř kompletní termínovka nabízí od jara do podzimu (jen prázdniny jsou zatím spíš věnovány odpočinku) prakticky každý víkend na bruslích.

Je tady ovšem to slůvko TÉMĚŘ. Mně, jako trenérce oddílu závodního inline rychlobruslení tu přeci jen něco chybí. A nejsou to jen závody. Chybí mi koncepce. Do dnešního dne (23. 3. 2011) znám pouze dva termíny nadcházejících Mistrovstvích ČR – dráhové a nyní (koncem března!) tedy i MČR v půlmaratonu (jasně – za sebou už máme halové MČR v termínu, který nám vyhovoval). Chybí mi MČR na silnici a maratón. Ne že by na tom stál svět, ale příprava na sezónu přeci jen ano. Naštěstí (ale možná i bohužel) jsme oddíl specializující se na sportovní systematickou přípravu dětí a mládeže, a tak nás termín maratónu až tak příliš netrápí.

Ač předsednictvo Českého svazu kolečkového bruslení zveřejnilo již v listopadu 2010 (tedy opravdu včas) výzvu možným pořadatelům MČR k předkládání žádostí o přidělení MČR na rok 2011 a zavázalo se (viz Obecné podmínky), že k 1. 2. 2011 zveřejní rozhodnutí ČSKB o přidělení MČR, téměř dva měsíce po termínu toho moc nevíme. Důvodů, proč zatím nic nevíme, může být  víc. Buď se letos do pořádání jen málo nebo vůbec ziskových akcí nikomu nechce, anebo přijaté žádosti něčím nevyhovovaly. Obojí je možné a obojí je legitimní. Ale i tak bych po 1. únoru očekávala alespoň krátké vysvětlení, proč zatím nebyla MČR přidělena.

V čem je totiž problém. Pokud své svěřence připravuji na závodní kariéru, musím si připravit nějaký celoroční plán tréninku, který má nějaké cykly. A ty se právě odvíjejí od vrcholů sezóny. Ten může být jeden nebo i víc. A jedním z vrcholů domácí sezóny je jistě i MČR. Pro nás jsou tedy důležitá především dráhové MČR – to bylo avizováno již právě v listopadu 2010 a  silniční MČR (v roce 2010 to bylo MČR v Otrokovicích). V loňském roce se podařilo termíny výborně skloubit – jeden víkend MČR na silnici, druhý víkend MČR na dráze – obojí v červnu tak, aby oba závody plnily i úlohu nominačních závodů na případnou účast na Mistrovství Evropy (byť o českých nominačních kritériích se ještě dlouho vyprávěly mezi zahraničními bruslaři hezké anekdoty typu: …ty Barte, ještěže jsi Belgičan. V Česku by ses asi stěží nominoval….).

Jenže jak se zdá, tak letošní MČR budou všechna (kromě již zmiňovaného dráhového – 11-12.6.) až v druhé polovině závodní sezóny. Půlmaratón určitě (termín je 11. 9.), silniční MČR – pokud vůbec bude, tak na jaře už jen stěží – volných termínů je málo, u maratonu pozdější termín až tak nevadí. A tak mně poraďte: jak sestavit tréninkový plán, když nevím, kdy je jaký termín.

V bruslařsky koncepčně vyspělejších zemích jsou na roky dopředu známá období určená pro konání mistrovství republiky. Jde o cca 3 týdny, do kterých se mistrovství musí vejít. Budoucí pořadatelé již orientačně vědí, na kdy se mohou začít připravovat, trenéři mohou sestavovat tréninkové plány. Z logiky věci vyplývá, že ony bruslařsky vyspělejší země (myslím tím organizační práci na úrovni národního svazu) pořádají svá mistrovství v době cca měsíc před konáním mistrovství Evropy (ta bývají od poloviny července do první dekády v srpnu) a do té doby mají za sebou již několik dalších důležitých závodů s velkou konkurencí, které též za nominační považují. Mistrovství dané země pak bývá posledním v řadě těchto závodů určujících nominaci na mezinárodní vrchol sezóny, kterým je ME nebo popř. i MS.

Jistě, nejsme ještě tak daleko, jako např. zmiňované země, nemáme tak širokou základnu, tudíž jakýkoli výběr je spíš věcí individuální. Ale také už nejsme úplně na začátku, oddílů věnujících se výhradně inline a dětem je už mnohem víc než před dvěma, třemi lety. A doufám, že jejich počet poroste – to ale záleží na průhledné a jasně dané struktuře ze strany orgánu, který má mít toto na starosti. To záleží na výchově nových rozhodčích (vloni avizovaný kurs rozhodčích, na který se již podávaly i přihlášky, se dosud nekonal), nových trenérů a jejich asistentů, ale také na zájmu rodičů, které své děti na tento sport dali. Ale především to záleží na práci těch, které by to mělo zajímat v první řadě a kteří o tomhle všem dosud rozhodují – tedy na předsednictvu ČSKB. Je však otázkou, jestli to po nich můžeme vůbec žádat, když v době, kdy je nutné připravit vše pro nadcházející inline sezónu – tedy na podzim – jsou všichni u ledu a ledového bruslení. A např. v tyto dny mají na starosti ještě Czech open v shorttracku. Inline a ledové bruslení – to jedni a titíž lidé totiž mohou zvládnout jen stěží. Na to je těch věcí k řešení mnohem víc, než jen pár termínů MČR, které jsou jen viditelným výsledkem (nebo spíš nevýsledkem).

A tak – buďte rádi za termíny ČMP i LifeInLine – aspoň tohle máte jisté (tedy doufejme). My, kteří bychom rádi pomohli budoucí generaci zařadit se mezi evropské závodníky, to máme opravdu mnohem těžší.

Ludmila Krupková, KSBM Praha

 

3 komentáře: „Lepší pozdě než ještě později“

Napsat komentář