Okruh kolem jezera Bernsteinsee, SRN

Jedno z mnoha Lužických jezer, asi 10km jižně od Sprembergu, mezi vesnicemi Burg a Burghammer poblíž známějšího Scheibe See. Někde se používá i název Kippe, zdrojem  je pravděpodobně Google, ale v terénu nebo tištěných mapách to nenajdete, resp. Kippe je  jinde .

Jezero nemá klasický jezerní okruh na základě uzavřené manipulační komunikace LMBV, jako na jiných známějších Lužických jezerech, ale lze ho poskládat z několika propojených úseků.
V terénu je to však trochu jinak, než je uváděno v některých informačních materiálech nebo inline serverech.
Délka něco přes 10km, šířka 2 – 3,5m. Kvalita povrchu 1 – 2, asfalt, průjezd přes obce hladká dlažba.

Sám o sobě okruh zajímavý není (no, v českých poměrech by to byla špička), ale jako bonus ke kroužení kolem Scheibe See nebo odbočka z Žabí stezky se hodí.

Nejstarší část, komunikace LMBV, vede jihovýchodním břehem jezera, podél říčky Kleine Spree. Začíná na silnici kousek za obcí Burg, směrem na Burghammer, je tam i možnost parkování. Je to starší ale kvalitní asfalt, délky asi 3km. Končí u vyhlídky na jihovýhodním cípu jezera, kde je jakási obslužná stanice pro rekultivaci jezera (asi vápnění vody nebo tak něco). Tato část je vhodná i pro začátečníky.

Z tohoto místa se napojuje nová komunikace z roku 2008, bohužel však z poněkud hrubšího asfaltu než je zde zvykem.
Navíc je povrch posetý množstvím drobných kamínků. Takže kvalita tak za 2. Vede kolem východního a severního břehu jezera až na okraj vesnice Burghammer.
Na severním břehu je velmi nebezpečné místo, prudký sjezd a zatáčka k propojovacímu kanálu. Je tam štěrk a úzký průjed přes stavidlo kanálu !!! Ale hezky provedená propusť pro ryby.

V Bughammeru, na konci komunikace LMBV, stačí projet rovně asi 100 m na první křižovatku, kde se napojíme na dobře značenou Žabí stezku, a po perfektní hladké dlažbě přes vesnici a dál po kvalitním asfaltu se vrátíme do Burgu.
Tato část vede vlastně podél západního břehu jezera, od kterého je ovšem oddělena silnicí a tokem Kleine Spree.

Teprve až na okraji Burgu se můžeme k začátku okruhu a k jezeru vrátit jízdou po silnici směr Burghammer – pár set metrů.

K jezeru Kippe lze dojet z okruhu kolem Scheibe See po Žabí stezce (Frosch Radweg),
přes Burg. Viz. http://www.inlinemap.net/route/40730.
A případně pokračovat dál podél Kleine Spree k řece Sprévě.

Mapa na http://www.inlinemap.net/route/321197

Parkování

Na začátku trasy poblíž obce Burg.

V obci Burghammer jsou dvě parkoviště. Jedno je u silnice směrem na  Burg, kde začíná krátká asfaltová stezka zpět do Burghammeru, podél jezera, k vyhlídce, kde je další menší parkoviště – v obci Burg na konci slepé ulice. Z těchto parkovišť je nutno na trasu – na Žabí stezku – dojet přes obec – pár set metrů po chodníku z hladké dlažby.

Občerstvení

V obci Burghammer restaurace, ovšem s otvírací dobou  17 – 24 hod. Ukazatele jsou všude v obci.

2 komentáře: „Okruh kolem jezera Bernsteinsee, SRN“

Napsat komentář