Otevírání sezóny – Berlín Vattenfal Halbmarathon

30. ročník berlínského půlmaratónu otevřel v neděli 28. 3. hlavní bruslařskou sezónu. 1700 bruslařů opět po roce vyrazilo na trať prvního závodu German Inline Cupu lemovanou tisíci diváky. Nejvíce se jistě radovali vítězové – Severin Widmer a Caecilia Baena.

Ačkoli počasí už už vypadalo, že se vzepře předpovědi, na poslední chvíli si to rozmyslelo a bruslaři už na startu věděli, že to nebude žádná procházka jarním Berlínem. Start závodu a déšť. První atak na sebe nenechal dlouho čekat.  Již 3 km po startu se vytvořila 7členná skupinka, v nímž měly zastoupení tři hlavní týmy letošního GIC: POWERSLIDE Matter World tým, Luigino Rollerblade tým a Bont aréna Geisingen tým. Na tento první únik peloton nezareagoval, a udělal chybu. Skupinka velmi dobře spolupracovala a svůj nevelký náskok si udržela nakonec až do cíle, v němž na velmi kluzkém povrchu překvapil Švýcar Severin Widmer (Rollerblade Luigino Team). V cíli byl v čase 35:10, což k nepříznivým podmínkám a začátku sezóny je výkon velmi dobrý. Na druhém místě skončil Yan Guayder (FRA), třetí Scott Alridge (NZL).

V hlavní skupině týmových jezdců jsme měli i české zástupce. Matěj Krupka bojoval o cílovou pozici hned ve skupině 20 pronásledovatelů prvních sedmi jezdců. V cíli byl celkově 21. Petr Lochman, v této sezóně startující za německý O.B.F.S.T. magic tým dojel na 45. pozici, v kategorii M30 byl 9. Umístění dalších viz níže.

V ženách se jelo dlouho pohromadě. teprve 5 km před cílem se oddělila skupinka 12 žen. Cílový sprint nejlépe zvládla Caecilia Baena, která tak dosáhla pátého vítězství v berlínských závodech v řadě. Za ní následovaly již německé závodnice Sabine Berg a Mareike Thum. V této kategorii jsme neměli české zastoupení.

V kategorii Fitness bruslařů zvítězil v mužích G. Melzer (43:22), nejlepší český zástupce byl 16. – Jiří Malák (Inlajn.cz). Ve stejné kategorii žen si vítězství vybojovala Jekaterina Kotello z Lotyšska (45:39), nejlepší českou závodnicí se stala Renata Meyerhoferová (BK Powerslide Náchod), na celkovém 48. místě.

Je ale potřeba zmínit ještě jeden český úspěch v Berlíně. Tentokrát nikoli mezi bruslaři, ale v hlavní běžecké kategorii. Mezi muži se totiž na 16. místě umístil Jan Kreisinger v čase 1:03,42! Výsledek je vyšperkován tím, že český běžec byl prvním závodníkem z jiné země než z Keni nebo Etiopie. Prvních 15 míst obsadili totiž běžci právě z těchto dvou vytrvaleckých zemí.