Dráhová prověrka na turné 3 drah

Evropskou bruslařskou závodní sezónu otevírá již po několik desítek let tradiční Trois Pistes – turné tří drah v jižní Francii. Velikonoce tráví závodníci na drahách v Pibracu (u Toulouse), Valence d´Agen a až na břehu Atlantiku – v přímořském městě Gujan-Mestras. Foto zde.

Češi zde měli své zastoupení podruhé v historii, vloni byl závody odzkoušet pouze Matěj Krupka, letos jsme přivezli již výpravu početnější: celkem 9 závodníků z 5 českých oddílů.Poprvé se na závody do Francie vydala i početná slovenská výprava.

Zřejmě pod vlivem loňského špatného počasí byla letos účast o něco nižší – „pouze“ 803 závodníků. Bohužel zde letos nebyli zástupci asijského kontinentu, ani výborní Novozélanďané. Jde ale o první velkou příležitost porovnat se na začátku sezóny s konkurencí. Další velkou možností bude kritérium v Gross-Gerau (Německo), které se koná ve dnech 24-25.4.

Největšími favority letošního, již 24. ročníku Trois Pistes, byl opět domácí závodník Yan guyader a Kolumbijka Caecilia Baena, startující za tým Powerslide Matter World. Oba svou roli splnili, i když vítězství Guyadera nebylo tak jasné jako v předchozích letech. Na paty mu doslova šlapal Alexis Contin, který se po úspěšném vystoupení na ZOH ve Vancouveru vrátil ke svým in-line bruslím a favorita velmi potrápil a na některých tratích ho i po velmi tvrdých soubojích v závěru závodů porazil.

V ženách neměla C. Baena a její tým větší konkurentky, a tak se zde žádné velké překvapení neudálo. O narušení nadvlády jednoho týmu se snažila jen domácí závodnice Laetitia Le Bihan, velmi dobře zajela i německá závodnice Tina Struever.

A jak si vedli naši? Stydět se určitě nemusí. Nejvíce závodníků jsme měli v kategorii mužů A – M. Krupku, O. Suchého (oba BZK Praha) a F. Adlta (TJ Žďár nad Sázavou). Pro tyto závodníky je Tres Pistes opravdovou prověrkou. Ve třech dnech absolvují závody na 5 a 10 km na krátkých drahách hned několikrát.Nejlépe z našich mužů si vedl Matěj Krupka (celkově 24. místo), který se pohyboval v každém závodě na hranici 20. místa (v posledním závodě na 10 km ho o lepší umístění připravil pád) a oproti loňskoému roku se posunul zase o kousek výš v mužském pelotonu. Ostatně tomu nasvědčoval i výsledek z půlmaratónu v Berlíně z konce března – tam skončil také na 21. pozici. Matěj má oproti dalším českým závodníkům jistě výhodu v tom, že absolvoval již větší počet závodů v nejsilnější konkurenci, a to je právě na takových závodech hodně znát.

Ondra Suchý jel letos první závody a i na něm bylo vidět, jak každá z absolvovaných tratí ho posouvá výš. Jeho výkon gradoval v posledním závodě na 10 km, kde obsadil výborné 17. místo. Filip Adlt si podobné velké dráhové závody vyzkoušel vůbec poprvé a jeho křest byl opravdu velmi těžký. Stoupající výkonnost v průběhu závodů prokázal i Matěj Pravda (NowiS Team), i když se v průběhu třídenního maratonu závodů musel občas sklonit i před velmi překvapivým výkonem Lukáše Trnavského (SSC Worker). Oba startovali v kategorii, kterou si Francouzi již tradičně přidávají oproti zvyklostem – v kategorii juniorů 18-19 letých. Přechod z juniroů po 18. roce do mužského pelotonu je totiž často hodně těžký, proto možnost zazávodit si se stejně starými „juniory“ jistě není k zahození.

Velmi dobře si vedl i Lukáš Vevera (BZK Praha) v kategorii juniorů B (14-15 let). Jeho kategorie byla jednou z nejpočetnějších – startovalo 74 závodníků. Lukáš skončil na celkovém 37. místě, výborný výkon podal zejména v závodě, který se jako jediný nejle na 200m dráze, ale na okruhu o délce 400 m. tam vybojoval 20. příčku.

Dvě naše juniorky A – Klára Prokopová (BK Powerslide Náchod) a Jiřina Krištofová (KSB Modřany Praha) skončily v těsném sousedství na 32., resp. 33. příčce (z 50 závodnic). Vzestupnou výkonnost prokázala nadějná závodnice KSB Mopdřany Praha Tereza Bohumská v kategorii dívek 10-11 let. prakticky v každém závodě (1000 a 1500 m, které se jely několikrát) se držela nejlepších závodnic a skončila na celkové 8. příčce (z 31). Náš poslední zástupce Tomáš Bohumský (ročník 2002) obsadil 9. příčku z 21 závodníků.  Celkové výsledky zde.