WIC Geisingen – tři světové rekordy

Nová bruslařská hala v Geisingenu (Německo) nedaleko Bodamského jezera přivítala vůbec poprvé bruslaře na závodech. V sobotu17.4.  zde začal první  dráhový Světový pohár. Aréna již pátečními show jízdami na letmé kolo ukázala, že dráha tu je opravdu rychlá. Foto zde.

Otevření nové arény se neslo ve znamení zábavy a ukázkových jízd. Demostrační jízdy ukázaly přítomným hostům, co je to závod bododvací, eliminační i jak rychlí mohou bruslaři být. Jely se např. „závody“ na letmé kolo, tedy na letmých 200 m. Ti nejlepší zaznamenali časy  kolem 14:20 vteřin! – tedy průměrná rychlost 50,7 km/hod!

Sobota: dvě tratě – dva nové světové rekordy

Samotný začátek prvního dráhového závodu v rámci Světového poháru byl trošku nervózní. Pro startovní čísla se totiž dostavilo méně závodníků než se čekalo, zejména v ženské kategorii. Na vině byl islandský sopečný prach, protože bruslaři prostě nemohli přiletět. A tak na startu chyběla např. C. Baena s Yanem Guyaderem, pro nemoc chběla i nejlepší německá závodnice Sabine Berg.

V závodě na 500 m, v němž o prvenství bojovali mistři světa a držitelé světových rekordů, to vřelo. Již časy ze semifinále (kolem 41 a 42 s) naznačovaly, že to není poslední slovo. Letos poprvé v Evropě startoval americký mnohonásobný mistr světa Joey Mantía, V závodě, v němž o prvenství bojovali mistři světa a držitelé světových rekordů, to vřelo. Již časy ze semifinále (kolem 41 s) naznačovaly, že to není poslední slovo. čekalo se na výkony CadoMotus týmu v čele s Bartem Swingsem, kterému měl konkurovat tým Bont Arena (v čele s Diegem Roserem a Nayibem Tobonem) a Powerslide Matter World (s Andre Muňozem a kalonem Dobbinem).  Finále, které uzavíralo sobotní celodenní program přineslo velkolepou podívanou. Ženskou pětistovku vyhrála výborně jezdící Nicolle Begg

z Nového Zélandu (X-Tech MPC World). Na závěr se na start postavili 4 nejrychlejší muži: Swings, Muňoz, Mantía, Tobon jen těsně poté, co dojeli bodovací závod na 10 000 m (v němž zvítězil Bart Swings, který časem  14:23,649 min. překonal svůj vlastní světový rekord z Hainingu o 18 vteřin! – dosavadní čas 14:41,425 min ).

Od startu 500m se nikdo nešetřil. V nádherném závodě si vítězství vybojoval Andre Muňoz v novém světovém rekordu 40:081 s! Starý rekord tchajwanského závodníka Wei Lin Lo z MS v Hainingu 2009 překonal o téměř půl vteřiny.


Neděle – opět světový rekord

Zatímco ostatní kategorie byly skrovnější co do počtu závodníků (žen jelo 16), muži si to opět rozdali. Závěrečný souboj na 15 km vyřazovací závod vyhrál po pádu ve druhém ze75 kol Bart Swings v čase 21:58,655, což avizovalo další světový rekord. Tentokrát Swings sebral světové časové prvenství J. Mantiovi, jehož výkon v Hainingu byl 22.32.644 min. Opět tedy ohromné vylepšení světových tabulek o 26 s).

Celkové prvenství ze závodu v geisingenu si odvážejí Bart Swings (CadoMotus Team) a Nicolle Begg (X-Tech MPC World).

Všech závodů v kategorii mužů se zúčastnil jediný český závodník – Matěj Krupka. V trojboji (součet bodů ze všech tří tratí) skončil na celkém 22. místě, za sebou nechal i některá zvučná jména (Victora Wilkinga, belgické sourozence Mouldersovy..).

Po závodech jsme se Matěje zeptali, jaké to bylo:

První závod- 500 m. To není tvá nejoblíběnější trať.

„No to opravdu není. Je to o startu a taky hodně o sebevědomí. Trošku mě mrzí start, kde jsem měl kolizi, chtěl jsem si zajet aspoň nějaký čas, protože ta dráha byla opravdu rychlá. Ale v rozjížďce jsem byl třetí, což mě potěšilo (pozn. red: postupovali dál 2 z každé rozjížďky). Škoda, snad to příště bude lepší.“

No a ty další tratě?

“ No bylo to hodně rychlé, vždyť závod na 10 km bodovačky se jel průměrnou rychlostí skoro 42 km/hod. Bodovačka je hodně těžká trať, protože každé druhé kolo se zrychluje  (pozn. red.: „volná“ kola jeli závodníci za 18,5-19 vteřin, ta rychlá bodovací pod 17 vteřin na 200 m).  Ten závod byl ale rozdán hned na začátku, kdy se odtrhla čtveřice závodníků, kteří si vyjížděli body. My ostatní jsme pak jezdili v balíku už „poměrně“ v klidu.  Ve vyřazovačce na 15 km jsem mohl být tak o 2 místa lepší, ale to je vždycky sázka do loterie, jak tam kdo strčí nohy a koho rozhodčí uvidí. Tam ale nestíhal kde kdo. Je teprve začátek sezóny, uvidíme, jak to půjde dál. Jsem ale rád, že jsem tu byl – závody, v nichž padnou světové rekordy jsou vždycky docela dobrý zážitek.“

Takže jaký máš pocit celkově?

„Jsem docela spokojený. Nespadnul jsem, potkal se se známými a zajel si výborné závody s těmi nejlepšími. Ztratil jsem trochu i trému ze začátku sezóny, ale to už vlastně i v té Francii, kde jsme byli před 14 dny. Takže jo, dobrý.!

Co tě čeká dál?

„Teď mám sérii dráhových závodů, tak to je na jaře vždycky. Příští víkend snad největší evropské závody na okruhu 300 m v Gross-Gerau, pak závody na 200m dráze v Geře, no a pak už se konečně objevím i doma. Určitě pojedu nějaké silniční závody a rozhodně bych neměl chybět na mistrovstvích republiky. No a mezitím musím taky trénovat a dodělat zkoušky na VŠ.“

[slideshow id=25]

Napsat komentář