Víkend, jak má být

Nabitý program uplynulého víkendu (22.-23. 5.) potěšil srdce každého bruslaře. Bohatá nabídka různých závodů přinesla jistě i dilema: kam jet a co vynechat. Jen těžko se rozhodovalo. Všechny ale může potěšit jeden fakt: i přesto, že se organizátoři museli o bruslaře podělit, se jich na každé víkendové akci objevilo dost. A tak se pojďme se Světem koleček podívat na jednotlivé akce.

Sobota 22. 5.

Krásný den jako stvořený pro bruslaře. Bruslilo se na dráze v Benátkách nad Jizerou (Benátecká míle), poprvé se rozdávaly medaile v rámci Českomoravského poháru (Den na kolečkách v Plzni), Brňáci si zase užili příjemnou trať ve Veselí nad Moravou (In-line Veselí), zastoupení jsme měli i v zahraničí – v polských Dusznikách nedaleko hranic se jely výborně obsazené závody na silnici. Všechno se prostě nedalo stihnout. Takže popořádku.

10. ročník Benátecké míle

Již tradiční jarní závody na 166m dráze v Benátkách nad Jizerou přilákaly početné závodnické pole. V seniorských kategoriích nemohli chybět domácí nebo téměř domácí závodníci Kateřina Novotná, Ondřej Suchý a Matěj Krupka, silné byly kategorie juniorské a dětské. Na dráze bojovalo na 120 závodníků od 5letých po ty starší. Závod se hodnotil jako víceboj, každá věková kategorie měla na programu dne tři tratě: od sprintu na 500 m (nejmladší děti 100 a 200 m), přes tradiční Míli (1666 m) až po delší (2000- 5000 m bodovací).

Začátečnice - ročník narození 2005

Na závodech bylo sympatické především to, že sem přijeli noví závodníci z  klubů in-line rychlobruslení. Početná byla skupina BOJ Žďár nad Sázavou, kde se utváří silná základna dětí, tradičně silnou výpravu měl i oddíl KSB Modřany, TJ Sokol Běchovice, také náchodští trenéři přivezli kromě již ostřílených závodnic i hodně mladších dětí, potěšujícící je i účast dobrých závodníků z SSC Worker Otrokovice. Ze závodních klubů chyběl snad jen nový oddíl RK Chrudim, poněkud překvapivě chyběli však někteří možní kandidáti reprezentace. K vysoké konkurenci přispěli i dobří závodníci z Košic.

Na závodech v Benátkách se ukázalo, že už i na našich závodech můžeme vidět náznaky takticky vedených závodů v mladších kategoriích, což je jistě znak stoupající úrovně našich mladých adeptů tohoto sportu.  K naučení se týmové taktice je totiž potřeba mít víc závodníků v jedné věkové kategorii na podobné úrovni, a to už právě v Benátkách bylo vidět jak např. v kategorii dívek 12-13 let, tak třeba už i mezi chlapci 10-11 let. V tomto závodě se bojovalo místy až za hranicí pravidel. Především děti v dětských kategoriích by rozhodčí měli velmi striktně učit pravidla dodržovat, aneb jasněji ukázat, co je ještě dovolené a co je již za hranicí.  Závody tohoto typu jsou pro získávání takových zkušeností jako stvořené.

Junioři D - ročník narození 1999-2000

V dobrém světle se představili „domácí“ senioři Matěj Krupka a Ondřej Suchý, kteří svedli velmi vyrovnané boje ve vysokém tempu.  Prvenství si v mužích vybojoval O. Suchý. V ženách byla konkurence malá, a tak si tréninkově zajela pro prvenství Kateřina Novotná před Nikolou Kubelkovou. Přesto i toto „tréninkové“ tempo přineslo zlepšení rekordu dráhy v ženách na 1 míli. Katka tak vzala Martině Sáblíkové letité časové prvenství na této trati. Ostatně  – v sobotu padlo v Benátkách 6 individuálních rekordů tamní dráhy. A to je na začátek sezóny hezký výsledek. Možná (a pravděpodobně tomu tak bylo) jich bylo i více, avšak na nejdelších tratích zatím neznáme časy.

V juniorech A se dařilo Aleši Goreckému (3×1 místo) a podobně v juniorkách A i Lence Záhumenské (z téhož týmu), je však potřeba vyzdvihnout snahu a závodnického ducha všech závodníků, těch nejstarších i nejmladších nevyjímaje. Výsledky k vidění zde.

Plzeň – Den na kolečkách.

Reportáž z tohoto závodu jsme již přinesli v předchozím příspěvku.

Neděle – Liglass LifeInLine Tour

Svatba, letadla, nová trať, příjemná atmosféra – to byl druhý závod letošní LifeInLine série závodů. Na dobře zvolené široké trati se jely tradiční tratě – dětské závody, Desítka i „Půlmaraton“, který v Hradci byl o něco delší (23 275 m).

Celodenní program zpestřil svatební obřad novomanželů Poláškových (reportáž zde). Prima nápad s perfektními rekvizitami (kromě svatebních koláčků i svatební in-line dresy svatebčanů) přítomným připomněl, že závody jsou nejen o bruslení, ale také o setkávání se a zábavě. A tak by tomu mělo být všude.

Otec vede nevěstu k svatebnímu oltáři

Celkem se v Hradci představilo kolem 450 závodníků. Jen dětí bylo kolem 120. Nejsilněji obsazený závod je již tradičně 10 km – 169 jezdců ji tentokrát zajelo ve velmi dobrém čase. Vítěz Vojtěch Pospíšilík protnul cílovou pásku v čase 17:16,428, první ženou v cíli byla Nicol Hlůšková (17:22.584).

Po desítce ovšem nasatl obrat v počasí, a tak rodinné štafety, které se letos jely poprvé, to měly hodně těžké. V prudkém dešti si to „rozdalo“ 9 nebojácných týmů.

Rodinné štafety v dešt

Déšť sice před hlavní tratí – závodem Českého poháru na 21 km ustal, ale trať místy vypadala jak místní říčka. Závodníkům to však snad ani nevadilo. Na trať se vydalo 108 mužů a žen. Závod byl i přes hezkou trasu poměrně náročný: první polovina závodu na vodě, druhá půlka na suchu a pod palčivým sluncem, do toho ostrý vítr, jen těžko se hledala ta správná kombinace koleček.  Čekal se tedy spíš taktický boj. To se však hned v prvním kole přestalo líbit úřadujícímu mistru republiky Matějovi Krupkovi (BZK Praha), který se ostrým nástupem postaral o roztrhání pelotonu hned zkraje závodu. Rychlému tempu stačilo jen 7 závodníků, kteří pak nějaký čas jezdili společně. Zhruba v polovině závodu nastoupil znovu M. Krupka, jehož nástup zachytil pouze Polák Bartosz Chojnacki (Ambra Cekol Syspol). Zpočátku se zdálo, že se polský závodník snaží jen nástup zachytit a podržet pro svého kolegu R. Kustru, ale brzy pochopil, že společně s našim závodníkem mohou únik dovést do zdárného konce. Oba se svým pronásledovatelům stále vzdalovali.  Úniku těchto dvou závodníků využil i letos v pohodě a dobré kondici jezdící Jan Pecka z Liberce, kterému se podařilo skupince dalších 4 závodníků odskočit. Nikdo ho už nestíhal, a tak byl „odsouzen“ ke stíhačce v jednom proti dvěma, což vzhledem k výborné spolupráci vedoucího dua (střídali se každých 100-200 m) byl úkol téměř nemožný.

V cíli měl nakonec víc sil 18letý Chojnacki (00:40:40.844), M. Krupka si z letošní české silniční premiéry odváží stříbro,  bronz patří J. Peckovi. Vzhledem k tomu, že oba čeští závodníci měli v nohách sobotní závody, je potřeba jejich výkon pochválit. Navíc čas kolem 40 minut byl jen o minutu horší času pražského závodu Tour z minulého týdne, kde se ovšem jelo o 1,5 km méně a na suchu.

V ženách zvítězila Kamila Nováková (ISC Gigasport Praha), která dojela na celkovém 23. místě. Časem 00:44:57.213 se stala nejrychlejší ženou nové hradecké tratě. Na stupně vítězů ji pak doprovodila její sestra Karolína ze stejného týmu, a na třetí stupínek vystoupala Barbara Bakošová (FILA Black Ice).

Kdo je rychlejší?

I přes „aprílové“ počasí se nová trať v Hradci osvědčila, v blízkosti přistávající a vzlétající sportovní letadla byla docela milou atrakcí a rozhodně závodům nijak nevadila. Snad jen dětem, které při závodění občas zapomněly na závod samotný a sledovaly za jízdy přistávající letadlo. V Hradci prostě tentokrát všechno šlapalo, jak mělo.