„Silnice“ – druhá část ME

V úterý 3. srpna se účastníci letošního mistrovství Evropy přesunuli o zhruba 2 km na nově postavený silniční okruh. Na kraji menšího sanbenedetského sídliště, okolo relaxačního palmového parku, vyrostl v krátké době před konáním ME krásný asfaltový 400m okruh o šířce 8 m.

První silniční tratí byl tradičně sprint na 200 m. Závodníci absolvovali jednu nepravidelnou zatáčku a pak dlouhou rovinku, na níž se dosahovalo velkých rychlostí. Na startu se objevili i další závodníci, kteří přijeli jen na silniční část ME, takže konkurence byla opět větší. Na 12členné finále bylo letos potřeba zajet 17,40 s, v něm pak medaili bral čas okolo 16,5 s. Tuto trať si vyzkoušeli i oba naši závodníci. Ondra Suchý, který je lepším sprinterem, se dostal na hranici 18 sekund (18,048 s), Matěj Krupka si zde zajel osobní rekord 18,752 s. Celkově obsadili 20. a  27. místo z 34 startujících sprintérů. Titul na 200 m získal Matthias Schwierz (GER) (16,435 s) před Ronaldem Moulderem (NED) a Španělem Fernandezem. Fantastický výkon německého závodníka lze dokumentovat na číslech: při měření mezičasů dosáhl Schwierz na prvních 100 m průměrné rychlosti 38 km/hod., druhých sto metrů jel průměrnou rychlostí 51 km/hod., přímo v cíli mu byla naměřena rychlost 55 km/hod. Na domácí Italy zbylo překvapivě až 9. místo za čas na úrovni českého kvalifikačního limitu pro tuto trať.

Večerní seniorská vyřazovačka na 20 000 m se jela na mokru po odpolední bouřce, takže všichni většinou obuli kolečka na morko. Jízda juniorů ale ukázala, že i na mokru se dá jezdit rychle. 400m kola okolo 38,5 s dávala tušit, že senioři pojedou ještě rychleji.

Zajímavé bylo, že senioři jako jediní měli odlišný (i když dle pravidel jediný správný) model vyřazování (je dán počtem závodníků v závodě ku počtu kol, kterých se jelo 50). Závodníci byli vyřazováni od 22. kola a pak následně každé kolo. Ostatní kategorie měly model změněn na vyřazování každé druhé kolo (tedy po 800 m), což se řadě výprav příliš nezdálo.

V závodě seniorů se jelo ostře hned od začátku (kolem 37-38 s/400 m), tempo se pak ke konci závodu stupňovalo až na 35,5-36 s/kolo. Oba naši závodníci jeli na hranici svých možností a skončili z 38 závodníků na dobrých místech: 20. (O. Suchý) a 22. Matěj Krupka. Ve strhujícím finiši zvítězil opět fenomenální Bart Swings (BEL), který je zde na dlouhých tratích o třídu jinde než zbytek Evropy.

Mezi ženami vyhrála Sabine Berg, která celý závod jezdila na hranici vyřazení, ale vždy svou nesmírnou bojovností dokázala vyřazení odvrátit, aby pak v posledních dvou kolech ukázala, jak silné jsou její morální síly. V posledním kole přesprintovala Holanďanku Elmu de Vries (známou fanouškům dlouhých nožů), třetí skončila Mareike Thum (GER).

Z dalších závodů, kterých se účastnil náš závodník, se jela zatím krátká trať na 500 m, v níž byl Ondra Suchý pouhá dvě místa od postupu do semifinále. Jeho čas: 43,404 stačil na výborné 18. místo. Překvapivými vítězi této tratě byli bratři Moulderové z Holandska, kteří se ve finále podělili o první a druhé místo, třetí skončil německý sprintér M. Schwierz. Časy ve finále se posunuly až pod hranici 41 s (vítěz: 40,225 s).

Mezi ženami na stejné trati zvítězila Erika Zanetti (ITA) časem 44,647,  juniorskou mistryní Evropy na 500 m se stala Katarina Rumpus (GER) (47,066 s) a mezi juniory byl nejlepší Luka Perticaro (ITA) (42,389 s).

Kategorie kadetů měla zatím na programu silniční části ME pouze 2 závody: 200 m a včerejší noční vyřazovací závod na 10 km.

Nejúspěšnějším sprinterem v kategorii do 15 let se stal Riccardo Passarotto (ITA)  17,267 s , mezi dívkami zvítězila Linda Rossi (ITA)  18,496 s.

-lk-

Napsat komentář