MČR v maratónu – důstojná tečka za letošními domácími šampionáty

Na brněnském výstavišti, pod taktovkou zkušeného pořadatelského týmu SK Špilberk a Inlajn.Cz, se za krásného počasí konalo letošní poslední in-line mistrovství České republiky. A zato, že se opravdu vyvedlo, nemůže jen krásné počasí, které má letos Českomoravský pohár, v jehož rámci se MČR konalo, zřejmě předplaceno.

Těch důvodů bylo hned několik: první a velmi důležitý krok ke zkvalitnění našich mistrovských závodů na dlouhých (rozuměj půl a maratonských) tratích udělali sami pořadatelé (po dohodě s ČSKB) – tedy rozdělení hlavního závodu žen a mužů. Ženy startovaly o minutu před muži, během závodu bylo zakázáno se případně „vozit“ za muži a naopak. Ženský závod tak byl dramatický jak pro samotné účastnice, které konečně dostaly možnost sledovat to svoje pole, ale i pro diváky, kteří se dočkali jednoho z prvních napínavých hromadných dojezdů ženského pelotonu do cíle u nás. Ženy si v závodě mohly vyzkoušet svou taktiku, kterou jim nediktovalo tempo mužů, věděly o sobě a nakonec si to v cíli i parádně mezi sebou „rozdaly“. A tak se konečně po letech dá hovořit o regulérní mistryni ČR v in-line maratónu, kterou se po dravém finiši stala Nicol Hlůšková (TJ Žďár InSPORTline) před Kamilou Novákovou (ISC Gigasport) a Markétou Žďárkovou (BK Powerslide Náchod).

Dalším důvodem dobrého závodu, tentokrát v kategorii mužů, byl očekávaný souboj mezi českými a rakouskými reprezentanty. Do Brna totiž zavítali v současnosti dva nejlepší závodníci našich sousedů – bratři Jakob a Tristan Ulreichovi, kteří se stejně jako naši dva reprezentanti – Matěj Krupka a Ondra Suchý (oba BZK Praha), před týdnem potkali na maratonu v italském San Benedettu v rámci Mistrovství Evropy. Tam skončil Jakob Ulreich před našimi muži (všichni jeli v čase jen těsně nad 1 hodinu) a jeho mladší bratr Tristan dojel mezi juniory na výborném 8. místě. Navíc v Brně doprovázel rakouské bratry jejich „učitel“ – známý a velmi dobrý závodník Mathieu Grandgirard (Rollerblade Speedodrom). Dala se tedy očekávat taktická bitva, do níž mohli zasáhnout i další naši závodníci.

Tempo závodu bylo zpočátku opatrné, nikdo nechtěl udělat taktickou chybu. Do 16. km spolu jezdilo zhruba 20členné závodní pole. V polovině 9. kola se o rozhodující únik postaral Matěj Krupka, který využil situaci, kdy oba bratři Ulreichové byli na konci skupiny. Na jeho únik stačil zareagovat pouze Mathieu Grandgirard a později, vzhledem ke stanovené taktice, se k nim připojil i Ondřej Suchý. Čeští závodníci pak dobře spolupracovali a tempo střídáním drželi ve své režii. Francouzskému závodníkovi nezbylo, než jejich tempo respektovat. Nedalo se čekat, že by naše střídal, vždyť vzadu byli jeho dva týmoví závodníci, ale naštěstí si toho byli naši muži vědomi a náskok před hlavní skupinou navyšovali. O dotažení se pokusil ještě Adam Adlt, ale jeho pokus nebyl poněkud překvapivě nikým následován. A tak bylo po polovině závodu v podstatě o vítězích rozhodnuto, šlo jen o to, jak se podělí o medaile. Nakonec měl nejvíc sil v závěru Ondra Suchý, druhý skončil M. Grandgirard a jen těsně za nimi dojel Matěj Krupka, který se ale zase staral nejvíc o tempo unikající trojice. Naši závodníci předvedli v Brně soustředěný a velmi disciplinovaný výkon, který vedl k úspěchu.

V neposlední řadě přispělo k dobrému závodu i téměř bezchybné organizační zajištění. Pokud někde nastala chyba, byla organizátory téměř okamžitě napravena, výsledky byly k dispozici do 15 minut po dojetí závodu, komentátoři odvedli perfektní práci, kdy se diváci o závodnících dozvěděli mnohé zajímavosti.

Je potřeba ještě doplnit, že brněnská Inline Grand Prix měla na programu ještě i dětské závody a již tradičně i závody handbikerů na 21 km. Do cíle sice dojelo jen 12 z 25 přihlášených, o jejich výkonu ale svědčí čas vítěze – 37:25,21 min.

Výsledky:

MČR (a zároveň stejné pořadí i v rámci Akademického MČR) muži:

1. Ondřej Suchý (BZK Praha, FTVS UK Praha) – 1:12:00,84

2. Matěj Krupka (BZK Praha, Fakulta biomedicíny ČVUT Praha)

3. Filip Adlt (TJ Žďár n.S InSPORTline)

MČR ženy:

1. Nicol Hlůšková (TJ Žďár n.S InSPORTline) – 1:23:51,55

2. Kamila Nováková (ISC Gigasport Praha)

3. Markéta Žďárková (BK Powerslide Náchod)

Akademické mistrovství ČR v maratonu žen:

1. Kamila Nováková (II. Lékařská fakulta UK)

2. Eva Šodková (Plzeň)

3. Martina Pelánová

Celkové výsledky na www.championchip.cz

[slideshow id=35]

Napsat komentář