Prázdninová prověrka našich závodníků

O víkendu 28.-29. 9. proběhly v německém Grossenhainu nedaleko Drážďan další zajímavé dráhové závody. Účast byla vysoká – přes 300 závodníků – a stejně vysoká byla i jejich úroveň. Naši závodníci z celkem sedmi klubů mohli porovnat své síly i s německými reprezentanty – účastníky letošního mistrovství Evropy v Itálii. Foto zde.

Nás může těšit, že v tak nabité konkurenci se naši bruslaři neztratili. V kategorii seniorů si dobře vedl Ondřej Suchý (BZK Praha), který skončil na druhém místě za německým reprezentantem Tobiasem Hechtem (Blau-Weiss Gera). Podobně se vedlo i Adamu Adltovi (Iguana TJ Žďár) v kategorii juniorů A. Bronz získal Jan Stodola v kategorii AK -40.

Další medaile jsme pak získali v dětských kategoriích. Jediné české prvenství si z Německa odvezl Prokop Stodola (KSBM Praha) v kategorii 8letých chlapců, další stříbrné medaile získali: Milada Došlá a Zdeněk Sejpal (oba KSB Benátky), Kateřina Kainová a Veronika Kainová (KSBM Praha). Velmi cenná stříbra pak vybojovali naši junioři i ve štafetách. Vysoko lze ocenit výkon dvou závodnic z KSBM Praha Magdy Stodolové a Terezy Bohumské, které pouze ve dvojici porazily tříčlenné německé štafety a skončily na druhém místě za vítěznou štafetou Gery.

Podobně velmi dobře si vedla i trojice z české „složené“ štafety v kategorii dívek 12-13 let. Naše štafeta ve složení: Natálie Poplová (Powerslide cz), Míša Sekalová (KSB Benátky) a Julie Stodolová (KSBM Praha) dokázala velmi koncentrovaným a disciplinovaným výkonem dobít druhou příčku z celkem 10 štafet. Celkový přehled medailových umístění doplňuje i stříbrná medaile štafet v kategorii Juniorů B (KSBM Praha – Pravda Š., Domín, Jirsa) a také druhé místo Honzy Votruby v kategorii Breitensport.

Nejen medaile však poukazují na zvyšující se výkonnost naší bruslící mládeže. Obsadili jsme několik 4., 5 a 6. míst, což v konkurenci leckde až 25 závodníků jednoho ročníku narození naznačuje mnohé. Každopádně to, že silná německá konkurence, která např. letos byla i na mistrovství Evropy v nejmladší kategorii kadetů (13-15 let) na medailových pozicích, nám zas tolik neutíká. Dá se říct, že spíš naopak. Někteří jednotlivci se jim i přibližují. Pravdou však zůstává, že členské základy německých oddílů jsou několikanásobné. V nich se pak lépe uplatní i koncepční práce s mládeží. Podobnou cestou se u nás však zatím vydal jen oddíl KSBM Praha. Nejlépe to dokumentují právě úspěchy štafet – tedy týmový závod, kde úspěch je postaven na vyrovnanosti celé trojice, nikoli jen na talentovaném jedinci.

16. ročník Rollsportatge Grossenhain se letos konal naposledy. Tedy naposledy na této 150m dlouhé dráze, která slouží bruslařům již několik desetiletí. Bruslení má v tomto malém saském městečku velmi dlouhou tradici. Vždyť začátky bruslení se tu datují již kolem roku 1939.

Jistě tedy není překvapením, že příští rok se tyto tradiční mezinárodní závody budou konat již na nové 200m dráze, která se staví necelý kilometr od této stávající. Ale o tom v jiném článku.