Víkendová vodní show

Tento víkend měl být letošním bruslařským vyvrcholením. V německé metropoli se jel největší bruslařský maraton Evropy – 37. real,- Berlin marathon, v ČR zase končil seriál závodů Liglass LifeInLine Tour závodem v Pardubicích. Společné měly obe akce jedno: vytrvalý déšť.

Berlín dobyl Švýcar Severin Widmer, v ženách krásným finišem zvítězila Giovanna Turchiarelli

Ačkoli už od sobotního rána bylo jasné, že na suchu se tentokrát opravdu nepojede, i tak se ukázalo, že déšť už letos prostě bruslaře neodrazuje. A nejen ty ze světové špičky. Vždyť 95 % účastníků maratonu byli rekreační a fitness bruslaři.

V 16:00 zazněly tradiční tóny a na trať se postupně ve vlnách vydalo kolem 4 600 bruslařů a bruslařek. V čelní skupině speed týmů se pole trhalo hned od začátku. Zhruba 30členná skupinka se odtrhla od zbývajícího 170členného pole a náskok pomalu navyšovala. Pozdější vítěz Severin Widmer byl aktivní po celou dobu závodu a stálým držením tempa se podařilo odtrhnout další skupinku 10 závodníků. Ta nakonec dojela pod Brandenburskou bránu již pohromadě. Ve finiši měl nejvíc sil právě švýcarský závodník, který po dojezdu prohlásil: „Nevím, zda jsem dešťovým králem, ale je fakt, že u nás doma jsme zvyklí na jízdu na vodě. Tady to ale bylo místy docela těžké.Naštěstí jsem neměl žádný defekt. jelo se mi dobře.“ To samé ovšem nemohl říci určitě dosavadní lídr Světového poháru Yann Guyader, kterému v půlce závodu prasknul rám a musel ze závodu odstoupit.

Čas vítěze 1:09,19 nazančuje, že i přes nepříznivé podmínky se jelo docela rychle (v průměru téměř 37 km/hod.)

Druhým v cíli byl Holanďan Gary Hekman, třetím v pořadí se stal Francouz Thomas Boucher. Nejlepším českým účastníkem se stal Matěj Krupka (BZK Praha) na 56. místě (čas 1:16:58). Po dojezdu do cíle řekl: „Nedalo se čekat, že by to byl lehký závod. Letos jsem moc maratonů nejel (pozn.: zatím jen 3), ale jelo se mi celkem dobře. Jen jsem nezareagoval včas na únik a pak jsem se snažil ještě s jedním závodníkem skupinu dotáhnout, ale jeli jsme docela dlouho tak 2-3 metry za nimi a prostě na tom dešti to nešlo. Tady v Berlíně na vodě je to taková hra – každou chvíli se mění povrch a člověk musí být pořád ve střehu. Občas vyjeté koleje, pod tím voda – no prostě zábava.“

Mezi ženami se rozhodovalo až v cíli, kam dojela velká skupina žen. Závěr asi podle svých představ nezvládly závodnice Powerslide Matter týmu v čele s Caecilií Baenou. Byť závěrečný sprint velmi dobře rozjela její týmová kolegyně Sabina Berg, zleva jim všem nakonec ukázala záda Italka Giovanna Turchiarelli. Druhá v cíli byla  právě C. Baena a třetí příčku obsadila překvapivě juniorská německá reprezentantka Katharina Rumpus.

Dobře si vedla slovenská závodnice Renáta Karabová, která dojela v této hlavní skupině žen na 14. místě. Nejlepší českou závodnicí se stala Karolína Nováková (ISC Gigasport) na 46. místě a jen o dvě místa za ní dojela Eva Šodková.(Inlajn.Cz)