Raketový začátek sezóny (1)

Začátek dubna se neoficiálně považuje za každoroční začátek in-line sezóny. Již tradičně ji na evropské scéně zahajuje berlínský půlmaratón, i když už před tím se i v Německu několik silničních závodů pořádá. Ale Berlín je prostě neoficiální START.

A start to byl letos docela rychlý. Závodu přálo snad všechno. Počasí – krásné jarní slunečné (23°C), bez velkého větru, silná konkurence, množství diváků i samotných účastníků (kolem 1600 bruslařů všech kategorií). Berlínský půlmaratón je vždycky tak trochu malou neznámou. Nikdo ještě neví, jak se kdo v zimě připravoval, navíc jde spíš o závod týmů, protože závod je součástí Německého inline poháru (German inline cup), kde jde právě o celkové týmové vítězství. A protože se v zimě týmy nově seskupují, tak se ani zpočátku neví, jak tým bude fungovat, zda manažeři sáhli po správných jménech. V Berlíně se ukázalo, že letos se zřejmě máme na co těšit. Již den předem při představování jednotlivých týmů byla slyšet zvučná jména: Guyader, bratři Swingsovi, Rijhnen, Widmer, Tobon nebo v ženách Thum, Berg, Shouten, Gegnera tak by se dalo ještě dlouho pokračovat.

Nás může těšit, že již ve dvou německých týmech máme své zástupce. Petr Lochmann je již druhým rokem členem (a nejúspěšnějším) týmu O.B.F.S.T. a nově Matěj Krupka se stal členem vloni celkově druhého týmu v GIC Team Speedlager.de.

Závod samotný byl opět atraktivní podívanou pro diváky, nezapomenutelným zážitkem pro účastníky a jistě i úspěšnou tečkou za náročnou prací organizátorů. Vždyť závod se koná společně se závodem běžců, kterých bylo na startu kolem 20 000. Zvládnout dohromady takové akce není jistě nic jednoduchého. Nutno podotknout, že jarním půlmaratónem tu Berlín žije.

K úspěchu letošního, již 31. ročníku ročníku, přispěli i samotní závodníci. I když šlo o start do sezóny, ukázalo se, že se máme na co těšit. Traťový rekord byl překonán o téměř 1 minutu. Nový rekord tratě drží Francouz Yan Guyader (Powerslide Matter Man) časem 30:44 min! Do cíle dojela pohromadě skupina 12 závodníků, o prvenství se bojovalo až v závěrečném sprintu. Druhý skončil Bart Swings (BEL/CadoMotus Worldteam), třetím v cíli byl Rayon Kay (NZL/BONT arena Geisingen Team). V následující skupině, která však měla odstup od první jen o necelých 20 vteřin, dojel na 28. místě i český zástupce Matěj Krupka (Team Speedlager.de) ve svém osobním rekordu 31:39.

Video ze závodu.

Za zmínku stojí i výborný výkon Františka Míčka (Gigasport ISC Team), který si také zajel svůj osobní rekord časem 36:43.

O silné mezinárodní konkurenci hovoří již jen to, že v první třicítce mužů se objevilo jen 9 domácích závodníků (nejrychlejším byl na 7. místě Felix Rijhnen (Powerslide Matter Man).

Mezi ženami ve skupině Speed týmů dominoval Powerslide Matter woman, který obsadil první tři příčky: Mareike Thum (čas 37:25), Sabine Berg a Katharina Rumpus. Mezi ženami ve Speed kategorii jsme tentokrát obsazení neměli, za zmínku však stojí velmi dobré umístění slovenské závodnice Barbary Bakošové (InlineBSS.sk) – 18. místo v čase jen o 12 vteřin pomalejším od vítězky.

Berlínský půlmaratón byl opět zážitkem. Jde totiž o závod, který nabíjí svou pozitivní energií. A je v podstatě jedno, jaké je tu počasí.

Tentokrát si neodpustím malou osobní poznámku, ač to nebývá mým zvykem: Když jsem tu byla poprvé – v roce 2004 – tak jsme tu z Česka byli s manželem jediní dva (nepočítám-li manžele Schneiderovy, kteří tou dobou jezdili za Německo). V roce 2006 již bylo 15 českých závodníků, v roce 2009 27. Letos se nás tu sešlo z ČR jen 16. Nejde mi vůbec o reklamní zvyšování návštěvnosti u sousedů, ale jen o to, že to trochu nechápu. Neznám víc lepších závodů, než je právě tenhle berlínský – atmosférou, organizací, diváky i množstvím účastníků. Tenhle závod je prostě nabíjecí a právě tady si vždycky uvědomuji, jak je ten náš sport krásný. A tak přeji příště i dalším, aby tohle kouzlo objevili nebo znovuobjevili.