Raketový začátek sezóny (2) – Geisingen

Skvělé výkony pokračují

Hned další víkend po Berlínu (9-10. 4. 2011) se kolečka rozjela opět naplno. Vloni postavená bruslařská hala v německém Geisingenu přivítala světovou špičku. Z top světa tu chybělo jen opravdu málo závodníků. Foto zde.

 

Dráhové závody měly být nejdříve součástí Světového poháru, ale nakonec nebyly. To trochu znejistělo pořadatele, zda se do Geisingenu sjede opravdu špička, navíc i vzhledem ke konání prvního závodu nového Evropského poháru, který se konal ve stejném termínu v italské Bologni. Ale obavy byly zbytečné. Snad kvůli dlouhodobějším plánům, snad i díky vysokým prize money v Geisingenu téměř nikdo nechyběl. Jedině Yan Guyader, který však přijel, ale pro menší zranění nestartoval. Ale jinak tu byla opravdu dobrá společnost – závodníci ze všech kontinentů.

 

 

České barvy tu hájil mezi muži Matěj Krupka (Team Speedlager.de/BZK Praha), v mladších kategoriích pak zástupci bruslařského oddílu z Náchoda. Početní zastoupení sice nebylo tak velké, o to ale silnější. Kdo se postavil na start, tak už jen tím prokázal odvahu nebát se porovnat se s těmi nejlepšími.

 

Závody začaly nezvyklým formátem – tzv. Dobbin sprintem, aneb závodem na jedno letmé kolo (200 m). Mezi muži postupovalo do finále nejrychlejších 10 závodníků. O výkonnosti hovoří už i časy z kvalifikace: prvních 12 mužů zajelo letmých 200 m pod 15 vteřin (tedy rychlostí pod 48 km/hod!), dalších 26 mužů se vešlo pod 16 vteřin. Potěšil i čas našeho závodníka (15,803 s).

Ve finále napínavého závodu (každý má několik pokusů na dosažení nejrychlejšího času) zajel nejrychlejší kolo tchajwanský závodník Wie Lin Lo – 13,980. Jde o neoficiální světový rekord. Jen pro zajímavost, jeho rychlost v tomto jednom kole činila neuvěřitelných 51,5 km/hod.!

Závody se rozjely opravdu naplno. Nebyl to však tchajwanský sprintér, kdo překonával jeden rekord za druhým. „Létající Belgičan“, jak by se mohlo říkat 19letému Bartu Swingsovi (Cadomotus World Team) tu předvedl opravdu něco výjimečného. Na všech tratích skončil mezi prvními třemi – ať již šlo o sprinty, které údajně nejsou jeho doménou, tak i na dlouhých tratích. Na těch mu nestačilo být prvním, ale ještě tu přepisoval světové rekordy.

Je téměř neuvěřitelné, že po dopoledním sprintu na letmé kolo (kdy časem 14,270 skončil na 3. místě) byl schopen zajet odpoledne první světový rekord na 10000 m bodovacích. Svůj vlastní rekord z loňského roku ze stejné dráhy (právě zde v Geisingenu) zlepšil o stěží uvěřitelných 15 vteřin! Nový světový rekord má tedy hodnotu 14:07,613 min (průměrná rychlost se blížila 43 km/hod!).

Nesmíme však zapomenout i na to, že takový závod se dá zajet pouze ve velmi silné konkurenci. Uznání zaslouží tedy všichni, kdo se na start postavili a kdo pomáhali udržet takové tempo.

 

V závodě na 500 m zvítězil před Bartem kolumbijský sprintér Pedro Causil, držitel nejednoho rekordu i titulů z MS. A čas opět skvělý: 41,001.

Dalším vrcholným zážitkem byl závod na 15000 m vyřazovacích. Tempo bylo opět obrovské, a tak už se skoro nikdo nedivil, že výsledkem byl opět nový světový rekord – 21:44,779, jehož držitelem se stal opět Bart Swings.

 

Český závodník Matěj Krupka rozhodně nezklamal. Zajel si výborné časy (500 m 43,705, 200 m 15,803), na dlouhých tratích, které jsou mu bližší, vyjel výborné 18. místo (z 31 startujících) 15km vyřazovačce. A tak počáteční obavy ze silné konkurence vystřídala spokojenost z toho, že jel závody, v nichž padaly světové rekordy. A takové závody se nejezdí opravdu každý den.

Mezi ženami dominovala Jana Gegner (Cadomotus World team), která bojovala proti přesile elitních závodnic z Powerslide Matter teamu. Ze čtyř závodů dokázala třikrát zvítězit a svým soupeřkám (a reprezentačním kolegyním) tak „hodila rukavici“.

Celkové výsledky najdete zde.

A malá poznámka pro všechny, kteří posílali přes Facebook dotazy:

Na čem se jezdilo?

Povrch – Durflex 101sp, dráha 200 m dlouhá, 8 m široká

Nejpoužívanější kolečka – MPC Road War v kombinaci Firm a Ex-Firm (měkčí-tvrdší) (75 % závodníků – mužů), popř. Matter Juice, Matter Defcon, Matter XG-EMT a Code Red EMT.

Ložiska – nevím

Boty – většinou smluvně vázáni značkou, kterou zastupují (Powerslide, CadoMotus, Bont, Luigino, X-Tech, customy povětšinou Mariani)

[slideshow id=47]

 

 

Napsat komentář