A do třetice: Gross-Gerau – raketový začátek sezóny (3)

Víkend 16.-17. dubna byl již bruslařskými akcemi opravdu nabitý. Zatímco se ve Valencii konal první závod Světového poháru, tak v německém Gross-Gerau byla třídenní přehlídka prakticky toho nejlepšího, co lze v Evropě vidět.  Zároveň se na několika dalších místech rozběhly místní inline seriály, jako např. Středoněmecký pohár ve Spreewaldu, kterého se zúčastnili také někteří naši závodníci, nebo např. Severoněmecký pohár závodem v Hamburku.

V Gross-Gerau na 33. ročníku druhého největšího evropského dráhového závodu se o víkendu sešlo kolem 800 závodníků všech věkových kategorií.

Lákadlem těchto závodů jsou vždy hlavní kategorie mužů a žen. Po dlouhé době se v kategorii mužů proti sobě postavily kompletní tým Cadomotus World a Powerslide Matter Man s dvěma hlavními aktéry ve svých řadách: za CadoMotus Bartem Swingsem a za Powerslide Yanem Guyaderem. Vzájemné měření sil mělo proběhnout již minulý víkend v Geisingenu, tam však chyběl právě leader Powerslide týmu.

A historie z minulého víkendu se opět opakovala: ač má Powerslide ve svém týmu muže vyrovnanější, vyhrál přesvědčivě Bart Swings. V závěrečném vyřazovacím závodě na 10000 m přesprintoval hned trojici závodníků Powerslide a nenechal nikoho na pochybách, že letos by chtěl na inline drahách kralovat právě on. Na druhém m ístě celkového pořadí se umístil Novozélanďan Kalon Dobbin (Powerslide Matter Team), třetí místo získal německý závodník Felix Rijhnen (ERSG Darmstadt/Powerslide Matter Team).

Bart Swings v čele

Mezi ženami zvítězila v celkovém pořadí známá závodnice Elma de Vries, která je dokladem toho, že pokud má člověk z bruslení radost, pak je jedno, jestli je na ledě nebo na kolečkách. Tato holandská závodnice byla totiž i vynikající ledovou bruslařkou. Jak sama pověděla, v kolečkovém bruslení jí baví hlavně týmová práce (pozn. nyní je leadrem týmu Jana Gegner). Její přehled o dění v pelotonu závodnic je opravdu nepřehlédnutelný. Před výkonem Elmy de Vries se tentokrát musela sklonit nejen její týmová kolegyne Jana Gegner (na 3. místě), ale i u nás známá Cecilia Baena (Powerslide Matter team).

Českou republiku, která toto kritérium pravidelně navštěvuje již od roku 1998, tentokrát zastupovalo 27 závodníků ze 7 klubů. Dá se říct, že naši závodníci tu předvedli velmi dobré výkony. Řada z nich postoupila z rozjížděk dále, někteří vybojovali i účast v A-finále některého z delších závodů.

Kritérium bylo letos zařazeno do nového seriálu European Cup – seriál dráhových závodů pro kategorie od kadetů po seniory. Hodnocení je rozdělené zvlášť na výsledky v krátkých závodech (Sprint cup) a dlouhých (Long cup). Nás potěšil svým výkonem na krátkých tratích Matěj Pravda (KSBM Praha), který na trati 500 m mezi Juniory A (18-19 let) zajel výborný čas – 41,566 s, což mu na této trati vyneslo výborné 7. místo. Celkově skončil na 20. příčce ve víceboji.

Mezi muži jsme měli dvojí zastoupení – Matěje Krupku (BZK Praha/Team Speedlager.de) a Filipa Adlta z TJ BOJ Žďár n.S. Matěj Krupka ukázal, že se pomalu zabydluje mezi seniory a že na dlouhých tratích již nemá respekt z hlavního balíku a že mu již průměrné rychlosti kolem 40 km/hod nedělají problém. To dokázal především ve vyřazovacím závodě na 10 km, kde skončil na celkovém 18. místě z cca 70 startujících závodníků (čas vítěze na této trati byl 14:18:605 min, což je průměrná rychlost 41,9 km/hod.). Filip Adlt si vedl nejlépe také na této nejdelší trati, kde skončil 49.

V kategorii juniorů B jsme měli také dva závodníky: Adama Adlta (TJ Boj Žďár n. S.) a Lukáše Veveru (KSBM Praha). Jejich výkony byly vyrovnané, Adamovi se povedl především závod na 5000 m vyřazovacích (25. místo).

V Gross-Gerau nám však zajeli dobře i kadeti – Přemysl Domín, Jaroslav Klícha (oba KSBM Praha), Michal Prokop (BK Powerslide Náchod), kteří mají nyní téměř vyrovnanou výkonnost a byla by z nich velmi dobrá štafeta (na těchto závodech se nesměly míchat kluby, proto štafetu jeli jen dva závodníci KSBM a skončili v ní jako první dvojčlenná štafeta oproti běžným tříčlenným na výborném 6. místě. Nejlépe z našich se v kategorii Kadetů (14-15 let) umístil P. Domín, který skončil na výborném 16. místě celkového pořadí (ze 63 startujících) a který dokázal porazit nejednoho účastníka loňského mistrovství Evropy juniorů a kadetů.

Dívky v této kategorii do celkového pořadí nezasáhly tak výrazně, nejlépe si vedla Kateřina Novotná (BK Powerslide Náchod) na 34. příčce.

V mladších dívkách jsme měli hned několik závodnic, které si vedly velmi dobře. Zkušená závodnice Michala Sejpalová (KSB Benátky) vybojovala celkově 8. příčku ze 42 závodnic. V o rok mladší kategorii (ročník 1999) si trio našich závodnic vydobylo u soupeřek respekt. Na 5. místě celkového pořadí dojela výrazně se lepšící Petra Vaňková (BZK Praha), hned za ní skončila Tereza Bohumská (KSBM Praha) a na 7. příčce dojela Milada Došlá (KSB Benátky). Svým výkonem však překvapila i další závodnice benátek – Magdalena Fialová, která na podobných závodech byla poprvé a skončila v této kategorii dívek 13. (z 32 závodnic).

Mezi 10letými závodníky jsme měli hned dvě želízka v ohni – mezi dívkami Terezu Pfeiferovou (PowerslideCZ), která skončila na stříbrné příčce a mezi chlapci stejného věku si zlato z Gross-Gerau odváží ostřílený závodník KSB Benátek Zdeněk Sejpal. Ten si již v závodech počíná velmi takticky a jsou na něm zkušenosti skloubené s výbornou výkonností vidět. Výborně si však na těchto závodech vedl i závodník TJ Sokol Běchovice Radek Fajkus, který si minulý víkend odbyl v Lipsku křest na zahraničních dráhových závodech a V Gross-Gerau si počínal velmi dobře a s přehledem a bez bázně z velkého množství soupeřů. Skončil celkově na 6. místě.

Medailový double se nám povedl v kategorii chlapců 9letých. Zlato a bronz si odvážejí závodníci pražského oddílu KSBM – 1. místo Prokop Stodola a bronz Tomáš Bohumský, který se výkonnostně Prokopovi již velmi přiblížil. Oba zajeli krásné závody, kde uplatnili právě i svou týmovou vyrovnanost.

Další zlato jsme pak získali v kategorii nejmladších závodnic, kdy stylem start-cíl, byť po těžkém boji, pokaždé zvítězila Adriana Pískatá (KSBM Praha). Bližší info najdete zde.

Kritérium v Gross-Gerau bylo opět přehlídkou toho nejlepšího, co současná Evropa v kolečkovém bruslení nabízí. Kromě evropských týmů tu byly vidět i celky Mexika, a jednotlivci z Kolumbie, Brazílie a dalších zemí. Je  jen škoda, že se pořadatelé (tentokrát je to otázka pro WIC, neboť tradiční kritérium v G-G má své termíny známé na tři roky dopředu) nedokáží dohodnout, aby se termíny nekryly. Pořádat dva závody, jejichž cílová skupina je stejná, v jednom termínu, není nic, co by kolečkovému bruslení prospívalo. Zdá se ale, že problém je jinde, a to výše, než jen u pořadatelů. Zatímco závody v Gross-Gerau jsou pod patronací Evropské mezinárodní federace, tak WIC je záležitostí FIRSu.

Každopádně výsledek byl jasný – a v případě dráhových závodů v Gross-Gerau-  i předem odhadnutelný.   Již 33. ročník je zkrátka Mekkou top bruslařů, o kterou nechtějí přijít. Manažeři světových týmů to vědí. A proto jsme v Gross-Gerau viděli (až na švýcarský Swiis-Skate Team, který ovládl jistě krásný maraton ve Valencii) mnoho úřadujících, i minulých mistrů světa a Evropy. (Tolik jen poznámka s osobním odhadem k dotazu F. Míčka, proč do Valencie na tak krásný okruh přijela jen stovka bruslařů.)