Sprint cup dostál svému názvu

Na Bílou sobotu, 23.4. 2011 přivítalo na 166m dráze v Benátkách nad Jizerou jarní slunečné počasí 112 závodníků z ČR a Polska. Konaly se tu letošní první místní inline závody – tradiční Sprint cup.

Závodilo se formou víceboje, každá kategorie absolvovala 2-3 tratě. Jak název napovídá, jedná se v tomto závodě o kratší tratě, které prověří především sprinterské schopnosti každého závodníka.

Začínalo se nejkratší tratí – 200 m chrono. Tentokrát šlo opravdu o chrono, tedy o start měřený fotobuňkou. Takto měřená trať má své specifikum v tom, že závodník vyjede na trať v momentě, kdy on sám chce, tedy nikoli na písknutí. Jede každý zvlášť, závod tak prověří opravdové sprinterské schopnosti každého a je dobře, že se organizátorům podařilo tuto měřicí techniku zajistit.

Už první závod naznačil, že se inline bruslení ve své výkonnostní podobě u nás posunuje zase dál. O 1,5 vteřiny tu totiž padl stávající rekord dráhy na 200 m chrono – Matěj Pravda (KSBM Praha) vylepšil svůj vlastní rekord dráhy z času 20,41 na nový 18,95 s. Upravil tak rekord nejen ve své kategorii Juniorů A (nová letošní kategorie 18-19letých), ale jde o zatím nejlepší čas na 200 m zajetý na benátecké dráze. V tomto nejkratším závodě padaly i další rekordy dráhy. Překonali je: v kategorii Juniorů E – Tomáš Bohumský (KSBM Praha), Juniorky C – Milada Došlá (KSB Benátky), junior C – Ryszard Slusarczyk. Ve starších kategoriích je nyní srovnání problematičtější, protože se zavedením nové kategorie kadetů se věkové skupiny posouvaly.

Závodilo se postupně na delších tratích (500-1500 m podle kategorií), mladší děti měly jednu trať nahrazenou dovednostním slalomem, což je disciplína, která leckdy dokáže rozhodnout. Nejde tu totiž jen o to, zda dítě umí jezdit rychle, ale především o to, jak brusle umí ovládat. Velikost koleček tu nehraje roli, spíš naopak. Větší kolečka (u některých dětí v kategorii 10-11letých jsme v Benátkách viděli dokonce i na 100mm kolečkách) jsou v dovednostním slalomu často spíš na překážku.

Každopádně v Benátkách proběhly pěkné závody, kde bylo na co se dívat, viděli jsme nejen rychlé „dvoustovky“, ale i napínavé souboje na delších tratích ve všech kategoriích, ty starší nevyjímaje.

Kompletní výsledky najdete zde.

 

 

 

Napsat komentář