Evropský pohár – Mechelen 2011

V belgickém Mechelenu pokračoval 4. závodem  Evropský pohár. Do pořadí EC se počítají kategorie od kadetů výše, v Belgii však byly připravené i velmi dobré závody pro mladší kategorie.

Výhodou závodů EC je jistota, že pokud přijedete, budete závodit s těmi nejlepšími. V každé kategorii. Stejně tomu bylo i v Belgii. Startovní pole v kategorii seniorů a seniorek sice nebylo početné, ale co jméno, to špičkový bruslař. Podobně tomu bylo i v dalších kategoriích.

V Belgii se jezdilo na rychlé parabolické 200m dráze, která má trochu jiné parametry, než na které jsme zvyklí např. z Německa. Rovinka je kratší, zatáčky trochu otevřenější, dráha má velký sklon v zatáčkách a konci zatáčky je ještě ona tradiční „vlna“, která umožňuje trochu jinou taktiku vyjetí zatáčky než je tomu na klasických 200m dráhách.

Český tým se tentokrát sestával ze 7 závodníků tří bruslařských klubů: Matěj Krupka (BZK Praha), Matěj Pravda, Jaroslav Klícha, Tereza a Tomáš Bohumských z KSBM Praha) a Klára a Michal Prokopovi (BK Powerslide Náchod). Pro všechny zmíněné to byla opět jedna zkouška ohněm. Takovéhle závody, v nichž staruje jen úzká špička, jsou totiž náročné především po psychické stránce. Naši závodníci se musí vypořádat s tím, že každý soupeř je velmi těžký, že tu vlastně nikdo slabý není. Na druhou stranu psychice závodníků pomáhá, že pokud udrží tempo s ostatními, musí zajet časy na nebo nad úrovní většiny osobních rekordů.

V Belgii jsme však jako česká výprava dopadli velmi dobře. Překvapili jsme zejména belgické trenéry, kteří se nejednou podivovali nad talenty z „východního bloku“. No – na podobné věci si našinec zkrátka musí zvyknout.

Místní komentátor (mimochodem velmi dobrý, který neustále komentoval dění na závodech snad v pěti řečech) např. na adresu našeho nejmladšího zástupce Tomáše Bohumského, který ve své kategorii juniorů E nenašel jiného přemožitele, než sebe samého (spadnul v posledním závodě po vlastní chybě poté, co měl náskok snad 15 m před ostatními a tím přišel o celkové prvenství), komentoval slovy: „Tomáš si pohrává se soupeři podobně, jako Bart Swings mezi seniory“.

Ale jak jsme dopadli: Mezi seniory si v celkovém pořadí vybojoval 7. příčku z 20 závodníků Matěj Krupka. Jeho nejlepším závodem bylo 10 000 m bodovacích, kde cílem projel na 6. místě, byť se pak před nějv hodnocení dostali  závodníci s body. Pro něj samotného, jak po závodě komentoval, bylo důležité zejména to, že už čtvrtý víkend jezdí v těchhle závodech takové tempo, které není schopný vyvinout sám v tréninku a že už je schopný tohle tempo akceptovat. (Pozn. – neoficiální čas vítěze Barta Swingse byl kolem 14:50 min., tj. průměrná rychlost přes 40 km/hod.). Matěj si tak připsal cenné body i do celkového pořadí Evropského poháru. Příští týden ho čeká další prověrka – závody Evropského poháru ve švýcarském Weinfeldenu.

 

Mezi Juniory A jsme měli silné želízko v ohni – Matěje Pravdu. Ani tentokrát nenechal nikoho na pochybách, že letošní zaměření se především na sprintérské tratě mělo své opodstatnění. Na 300 m časovky skončil časem 26,343 na 6. místě, na 500 m měl bohužel těžké semifinále a do finále nepostoupil, přesto byl však jeho čas 42,775 s jen o 7 desetin horší než čas vítěze Joreho van den Berghe. I on si do Evropského poháru připsal nemálo bodů, zejména právě v hodnocení Sprint EC.

Velkým překvapením naší výpravy se stali dva kadeti (v Belgii se tato kategorie značí Scholieren) – Jára Klícha a Michal Prokop. Oba jezdili velmi vyrovaně, Jára byl lepší na kratších tratích, Michal na delších. Járovi se podařilo se probojovat dokonce do finále na 500 m. Tam sice po chybě na startu ztratil se silnými soupeři kontakt, přesto však jeho čas 46,030 s je jeho osobním rekordem. Michal měl v rozjížďce smůlu, neboť dostal ty nejsilnější soupeře. Sice nepostoupil, avšak udržení kontaktu s nimi mu pomohlo k ještě lepšímu osobnímu rekordu – 45,421 s.

Oba kadeti si zajeli velmi dobré časy i na 300 m časovky a vedli si výborně i na delších tratích – 3000 m bodovacích, kde si dojeli i pro body,  i v závodě na 5000 m. Bohužel dosud neznáme konečné časy, ale dá se předpokládat (podle neoficiálních časů), že si tu oba splnili limity na nominaci na ME na všech tratích.

Mezi juniorkami B závodila i náchodská závodnice Klára Prokopová, která sice místy měla pocit, že sem vůbec neměla jezdit, ale i přesto si tu zajela velmi dobré časy. Jen pro představu, jak náročná konkurence tu byla: i když skončila v závodě na 500 m až na 14. místě, její čas 49,352 s byl o 6 vteřin rychlejší než měla na benáteckém Sprint Cupu před třemi nedělemi. Její čas je dokonce o 2 vteřiny lepší než stávající rekord benátecké dráhy. Je potřeba se na umístění v silné zahraniční konkurenci dívat z různých pohledů.

V dětských kategoriích jsme měli dva zástupce: Terezu Bohumskou (juniorky C – v Belgii to byla kategorie Cadetten) a jejího bratra Tomáše. O Tomášovi jsme již psali výše, jeho pádu v posledním závodě, který ho stál celkové prvenství, jsme všichni moc litovali.

Tereza si vedla velmi dobře, celkově skončila na 3. místě, v závodě na 800 m vybojovala dokonce 2. příčku. Zkušenosti pomalu nabývá i v závodech bododvacích, kde si dojela pro dva body, což jí v tomto závodě vyneslo 3. místo. I její časy (také bohužel jen neoficiální) často překonaly její osobní rekordy.

Závody měly výbornou úroveň, snad jedinou věcí, ze které byli zklamáni seniorští závodníci, bylo zkrácení tratě vyřazovacího závodu oproti zvyklostem na 5000 m. To nevyhovovalo zejména vytrvalostním typům. Jinak jsme tu viděli velmi dobré výkony, výborné závodníky (Barta Swingse a celý Cadomotus Team, mezi ženami pak německé závodnice M. Thum. S. Berg, J. gegner, novozélandskou jedničku Nicole Begg, nebo Francouzku Le Bihan – vše závodnice první desítky).

Program v neděli okořenil i tzv. Retro Race, kdy se jel závod na starých kolečkových bruslích – quadech. Pro nás jen připomínka toho, jak dlouhou tradici má v Belgii inline bruslení. Dalším překvapením pro naše závodníky bylo i to, že prize money se tu dávaly ve všech věkových kategoriích, a to až do 10. místa. Prostě jiný kraj, jiný mrav. Každopádně si na to nikdo nestěžoval.

V celkovém pořadí v hlavní kategorii seniorů zvítězil letos jen těžko porazitelný Bart Swings (Cadomotus World Team, mezi ženami zvítězila Mareike Thum (Powerslide Matter World Team). Celkové pořadí zde.

Výsledky na 300 a 500 m.

Foto zde.

[slideshow id=51]

2 komentáře: „Evropský pohár – Mechelen 2011“

Napsat komentář