Pražský závod seriálu LIL

V neděli se na Rohanském nábřeží v Praze konal letošní druhý závod seriálu Chance LifeInline Tour 2011. I přes neodhadnutelné počasí se v Praze sešlo hodně příznivců kolečkového bruslení, aby si zajezdilo na jednom z nejdelších okruhů, které nám seriál nabízí (jeden okruh měří 2710 m).

Tradiční zastávka, tradiční průběh – ti, kteří objíždějí závody v ČR se potkali, zazávodili si, pobavili se, počasí nakonec přálo – takže shrnuto: příjemný den na bruslích. V dětských kategoriích je patrný nárůst dětí věnujících se kolečkovému bruslení jako závodnímu sportu – bylo to patrné zejména v kategorii dětí 10-12 let. Tady už se opravdu závodí.

Se 134 účastníky se Fitness Desítka stala nejpočetněji obsazeným závodem dne, a i tady bylo vidět, že navrch pomalu získává mládí. V první desítce nejlepších bylo 6 závodníků pod 16 let! A to je pro tenhle sport dobře. Závod na 11 040 m vyhrál Lukáš Benedik (CRSC Košice, ročník narození 1994), v ženách si první místo vybojovala Daniela Fejtová (Sportovníkurzy.cz – ročník 1992).

 

Na start závodu na 21 880 m, který je součástí Českého poháru, se postavilo 126 závodníků. Poněkud nečekaně zvítězil po dlouhém spurtu Vojtěch Pospíšilík (Tempish Inline Team) před Janem Peckou (Sportovníkurzy.cz) a Adamem Adltem (TJ BO Insportline Žďár).

V ženách neměla konkurentku Kateřina Novotná (KSB Benátky n. J.), s odstupem třičtvtě minuty zvítězila před  juniorkou Nicol Hlůškovou (TJ BO Insportline Žďár) a třetí Terezou Klimešovou (ISC Gigasport).

372 vydaných startovních čísel je ale na pražský závod málo. Na nižší než předpokládané účasti se podepsalo asi víc faktorů: nejen počasí – to mohlo ovlivnit jen nové pražské bruslaře, ale především souběh více akcí, které si naši závodníci nechtěli nechat ujít (Europa cup, Mistrovství Evropy v maratonu Masters, silně obsazené mistrovství Polska na silnici ad.). S tím se však nedá nic dělat, kalendář závodů je nabitý, a tak čeští i zahraniční závodní bruslaři musí pečlivě vybírat.

Letos přibyl do evropského kalendáře nový Europa cup, jehož hlavním cílem je umožnit setkávání se špičkových závodníků v kategoriích od kadetů výše i během sezóny, nikoli jen na mistrovstvích Evropy. Tudíž se nedá očekávat, že by právě ti nejlepší mohli být všude. Ale o to by na seriálech typu LIL a ČMP jít vlastně ani moc nemělo. Jestli chybí pár závodníků z úzké špičky, tolik nerozhoduje. Horší je, že se nedaří přilákat nové zájemce z řad fitness bruslařů. Lidí na stezkách bruslí stále hodně, ale jde o to, jak je nalákat na akci, kdy mají připravenou pěknou trať, zázemí a změření času. A to je asi ta nejdůležitější otázka.

Je totiž potřeba si uvědomit, že silniční seriály  pro širokou veřejnost v centrech měst mají pro rozvoj daného sportu nesmírně důležitou úlohu. Propojují výkonnostní sport s rekreačním, a tím to naše bruslení propagují. Takže propagujme každý takový závod mezi svými známými všichni –  a nenechme to jen na organizátorech. Ti ať se zamýšlí nad dalšími možnostmi, jak závody pro veřejnost zatraktivnit. Před námi je závod ČMP v Napajedlích (28.5.) a pak už zastávka Světového poháru v Ostravě.  Takže  zvěme na naše české závody nové závodníky, ale i fanoušky. Třeba jen slovy: přijďte se podívat, třeba vás to taky chytne. Vždyť přeci chceme, aby se u nás bruslilo.

Napsat komentář