České úspěchy pokračují…

Sezóna sotva začala a o našich závodnících se v bruslařském zázemí začíná mluvit stále víc. Po těžce vydřeném 2. místě Matěje Krupky (letošní nové posily oddílu KSBM Praha) ve velmi těžkém  maratonu v Jižní Africe, senzačním 2. místě Terezy Bohumské na legendárním závodě Tří drah ve Francii – jak se říká, do třetice všeho dobrého se zaskvěl svým sprinterským výkonem Matěj Pravda (oba závodníci z téhož klubu KSBM Praha) prvním místem na sprinty a Matěj Krupka třetím místem v hodnocení dlouhých tratí na dráhovém závodě Evropského poháru v maďarském Szegedu.

Foto zde.

V pátek 13. 4. 2012 na novém povrchu 180m dráhy v Szegedu startoval druhý závod letošního Evropského poháru. A hned se zrodilo veliké překvapení – favority z Powerslide Matter World Team zaskočil mladík z Česka, alespoň takto se o výborném výkonu Matěje Pravdy v Maďarsku mluvilo. Matěj postupoval již z kvalifikace z prvního místa. Soupeře ve finále měl zdatné: Felixe Rijhnena a Scotta Arlidge (Powerslide Matter World Team), stejně jako velmi dobrého slovinského sprintera Nejce Mavsara i domácí juniory. Do finále postupovalo osm prvních z absolutního pořadí (tedy z kadetů, juniorů i seniorů). Svým sprinterským výkonem velmi překvapil i náš další závodník – Matěj Krupka, jehož doménou jsou dlouhé tratě a který na čas předjel na sprinty papírově lepší kolegy.  Bojovným výkonem do finále také postoupil. Dva Češi ve finále chrona na 300 m – docela příjemná podívaná.

Oba závodníci předvedli ve finále ještě lepší výkony. Psychicky náročný souboj o první místo zvládnul Matěj Pravda na výbornou. Těsně před ním jedoucí Felix Rijhnen zlepšil svůj finálový výkon o půl vteřiny a Matějovi Pravdovi nezbylo, než ne ze sebe vydat výkon ještě lepší. To se mu také podařilo, a jako jediný se na poměrně krátké, málo klopené a tím náročné dráze v Szegedu dostal pod hranici 27 s. Překvapení bylo na světě – však také server Powerslide teamu po pátečním závodě mlčel – jejich dva vyslance, kteří papírově neměli mít v Szegedu žádnou konkurenci, si dovolil předjet loňský junior a ještě k tomu na kolečkách jiné značky.

V závodě na 300 m chrono jsme měli zastoupení i v ženské části. Mezi kadetkami postaršená Tereza Bohumská jela velmi dobře a v konkurenci 19 dívek skončila na 11. místě s časem jen o 1,5 vteřiny pomalejším, než vítězka Dominika Gardi.

Páteční program ukončovali junioři C, kde nás zastupovala Magdalena Stodolová (obě dívky KSBM Praha). Ta i přes počáteční nervozitu z bodovacího závodu na 2000 m nenechala v Szegedu nikoho na pochybách, že pátek 13. byl pro české barvy dnem velmi úspěšným.

 

Sobota – dobré výkony pokračují

Ráno se měly jet rozjížďky na 500 m. Pro déšť se však program musel změnit a na pořad se dostaly dlouhé tratě. Velmi dobrý dojem z našich závodníků pak v  bodovacím závodě na 5000 m potvrdil Matěj Krupka, který jako jediný z četné zahraniční i maďarské konkurence (na startu byly spojené kategorie seniorů a juniorů A) dokázal s favorizovanou dvojicí týmových jezdců PS udržet krok až do konce, vybojoval 4 body a skončil v tomto závodě na třetí příčce. Toto umístění je cenné i proto, že většina závodníků v pelotonu byla vytrvalci specializujícími  se právě na delší tratě.

Dobře zajel tento závod i Richard Kudělásek a Lukáš Trnavský, naopak za svými loňskými výkony zatím zaostal Adam Adlt.

Rozjížďky na 500 m pak následovaly hned po obědě. Počasí se umoudřilo a jezdilo se na suchu. Z rozjížděk  postoupili oba Matějové. Dobře jezdili ale i naši junioři B – Lukáš Vevera a Śimon Pravda. Ti se silné konkurence Rakušanů, Maďarů a Švýcara nezalekli a oba postoupili, Lukáš Vevera dokonce nejrychlejším časem ze všech rozjížděk.

Dobře si vedla i Tereza Bohumská, které postupová příčka utekla až na cílové pásce.

Semifinále se pro déšť odsunulo až na nedělní ráno.

Do závodů se konečně dostala i nejmladší česká účastnice – Lucie Korvasová (Inline Veselí), pro níž to byla první zahraniční zkušenost a hned v zemi, která má velmi dobré závodnice právě v mladších kategoriích. Závodů se nijak nezalekla a bez ostychu si vybojovala v závodě na 1000 m 8. příčku. Celkově Lucka vybojovala 9. místo ze 14 závodnic, což na premiéru na zahraničním závodě není vůbec špatný začátek.

 

Neděle – aneb jelo se, co se zrovna dalo

V neděli se mělo začínat dalšími boji v závodě na 500 m. Počasí si však usmyslelo, že to zatím nedovolí, a tak se po rozcvičení na sprinty jely nejdelší, vyřazovací závody. Nikomu to však moc nevadilo, snad jen volba koleček byla trochu stresovou záležitostí. Zatímco kadetky jely ještě na mokru, a tudíž neměly na vybranou,  sáhly bez výjimky pro Storm dešťová kolečka, junioři B už byli na vážkách. Nakonec se přezutí na suchá kolečka jen pár minut před startem ukázalo jako dobrá volba. V tomto závodě, kdy spolu jeli Junioři A a B, podali dobrý výkon oba závodníci KSBM. Lukáš Vevera (5.) a Šimon Pravda (8.), kteří velmi dobře v balíku spolupracovali. Oba si tak vyměnili pořadí ze závodu na 3000 m bodovací, a i v celkovém pořadí si udrželi výborné 5., resp. 6. místo na dlouhých tratích (z celkově 15 závodníků). Za sebou nechali všechny maďarské závodníky.

Adam Adlt musel pro bolest holení ze závodu odstoupit.

Lukáš Vevera pak pokračoval ve výborném výkonu i v semifinále na 500 m, kdy se s přehledem dostal do finále. Tam pak byl na startu trochu zavřený a skončil na pěkném 4. místě.  Adam Adlt v krátkých tratích ukázal svou dobrou bruslařskou techniku a vybojoval celkově 2. místo.

V neděli pokračovala v pěkných výkonech i Magda Stodolová, která si v konkurenci 12 závodnic nenechala ujít celkové prvenství ve víceboji.

V neděli velmi překvapila Tereza Bohumská, která potvrdila svou pověst z Francie. V Szegedu startovala s dívkami až o tři roky staršími (Tereza je narozená na  konci roku 1999) a ukázala, že kromě fyzické zdatnosti jsou ve  vyřazovacích závodech potřeba i velké zkušenosti. Jela bez respektu, vyhnula se i několka pádům v balíku a přítomní ji za dojezd na 3. místě z celkového počtu  19 závodnic odměnili velkým potleskem. Moderátoři Erika Garzó (trenérka Tornáda team Szeged) a Benno Zschätzsch z Německa totiž o závodnících věděli opravdu hodně a divákům vše sdělovali.

Naši senioři v podstatě zopakovali výkony z předchozích dnů, Matěj Pravda skončil ve sprintu na 500 m na 3. místě a tím si zajistil prvenství v tomto závodě Evropského poháru na sprinterský tratích, Matěj Krupka odolal velmi tvrdému útoku na svou celkovou pozici v závodě na 10 000 eliminační, kdy trojice Italů velmi bojovala o to, aby ho předjeli. To se jim nepodařilo, a Matěj Krupka se tak mohl radovat z první „evropské“ medaile.

Slušný výkon podával i Richard Kudělásek, který každým závodem sbírá další zkušenosti. Lukáš Trnavský, jezdící za slovenský tým, zlepšil oproti loňsku svou bruslařskou techniku, a to se projevilo i na jeho výkonu. Na dlouhých tratích skončil na 11. místě z počtu 16 závodníků.

Senioři (16 účastníků):

EC Sprint distances:

1. Matěj Pravda, 6. Matěj Krupka (oba KSBM Praha), 9. Richard Kudělásek (Bruslárna.cz), 13. Lukáš Trnavský (RKICE IdeePrint Team)

EC long distances:

3. Matěj Krupka, 9. M. Pravda, 10. R. Kudělásek, 11. L. Trnavský.

 

Junioři A (7 účastníků):

Na sprinty Adam Adlt (TJ Žďár n. Sázavou) 2. místo, na dlouhých tratích 5. místo

 

Junioři B (15 závodníků):

Sprinty: 6. Lukáš Vevera, 7. Šimon Pravda

Dlouhé tratě: 5. Lukáš Vevera, 6. Šimon Pravda

 

Kadetky (19 závodnic)

Tereza Bohumská: Sprinty 9. místo, dlouhé tratě 8. místo

 

Celkové výsledky:

EC_Sprint_Szeged

EC_Long_distance_Szeged

2012_SzegedJun C_D_E

 

1 komentář: „České úspěchy pokračují…“

Komentáře nejsou povoleny.